Další debatu jasně vyhrál Petr Pavel. Nepřipravený Andrej Babiš nedal dohromady jedinou větu

Andrej Babiš (ANO), Petr Pavel (FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO), Petr Pavel | FOTO: FORUM 24

Prezidentští kandidáti mají za sebou další debatu. Reálně však byl na serveru Novinky.cz schopný debatovat jen Petr Pavel. Babiš ukázal, že se mu děje pravý opak toho, co by mělo. Dva dny před druhým kolem by měl být špičkově připravený, ve vynikající kondici, měl by být schopný debatovat, měl by mít nachystané argumenty, vystupovat přirozeně a přesvědčivě. Nic z toho se ale neděje. Babiš je v nejhorší kondici za svoji politickou kariéru.

Babiš nedokázal vysvětlit ani své vlastní plány, na kterých staví finální část kampaně, což je totální debakl. Například když po něm Petr Pavel a posléze i moderátoři chtěli, aby vysvětlil, s kým by řešil mírové jednání k Ukrajině na ruské straně, když staví kampaň na tom, že zařídí mír, Babiš nedokázal odpovědět, namísto toho řekl, že je to manipulativní otázka.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Myšlenku na odpověď udržel Babiš vždy jen několik vteřin, neustále odbíhal ke kritice vlády, spojoval slova do nesmyslných a nepochopitelných vět. Středeční debata nebyla jen děsivým vystoupením kandidáta na prezidenta, ale byla především tragickým vysvědčením pro jeho údajně skvělý tým. Není skvělý. Do této chvíle svého kandidáta nedokázal připravit vůbec na nic.

Když už ho moderátoři nutili odpovědět k nějakému tématu, vyhýbal se, co mohl. Například při tématu radar v Brdech Petr Pavel jasně odpověděl, že bylo chybou tuto stanici nevystavět. Babiš dostal stejný prostor. Namísto odpovědi k radaru řekl, že chce otázku na ekonomické téma. Když moderátoři neustoupili a odpověď požadovali, Babiš řekl, že radar v ČR nechce a nechce tady ani vojska cizího státu. Vykročil si tak pro voliče komunistů a proruských sympatizantů.

K nepřipravenosti se váže také specifická řeč Andreje Babiše. Stále se nenaučil mluvit jazykem země, kterou by chtěl vést. Dozvěděli jsme se od něj, že rok 1938 byl „velká trauma“, stále používá slova peredent, repredentant, zvrchovaný a další. Ani tohle ho jeho tým nenaučil. Diváci si možná kladli otázku, jestli je Babiš zcela v pořádku ve chvíli, kdy z ničeho nic začal gratulovat zaměstnancům Agrofertu k třicetiletému výročí tohoto podniku, který za podivných okolností získal v 90. letech.

Petr Pavel a Andrej Babiš (Pavel Hofman / FORUM 24 / Evropská unie)

Naproti této změti slov, zmatenému vystupování, trvale defenzivnímu postoji shrnutému jako tradiční kňů, manipulativním a vyhýbavým odpovědím stál připravený Petr Pavel. Ten předvedl kvalitní výkon. Nenechával Babiše sypat lži, upozorňoval na jeho chyby, a když měl odpovídat, předkládal srozumitelná stanoviska a jasné názory bez kliček.

Dva dny před finálním rozhodnutím voličů odpovídá kondice obou kandidátů vypsaným kurzovým sázkám. Babiš je stále horší a horší. Překvapuje jen jeho pokračující nepřipravenost, totální zmatek a nestoudné lži. Pavel působí klidně, je připravený, přirozený a má srozumitelné odpovědi.