Další dezinformace na sociálních sítích: COVID-19 prý neexistuje

Hoax o koronaviru (Facebook Robert Blaha)

Hoax o koronaviru | FOTO: Facebook Robert Blaha

Internetem se šíří další hoax. V českém a slovenském prostředí ho nejvíce zviditelnil účet Roberta Blahy. Dezinformace měla v sobotu více než dva tisíce sdílení. O věci informovala slovenská policie a také sociální sít Facebook Blahův příspěvek označila za nepravdivou zprávu.

Autor hoaxu tvrdí, že koronavirus neexistuje a jedná se prý o divadlo. Jako „důkaz“ přikládá fotku zpravodajské agentury Reuters, která zachycuje pohřbívání obětí koronaviru. Pod fotkou je údajný tajný snímek z filmového studia, který má dokazovat, že se jedná o falešnou fotografii. Ve skutečnosti falešná je naopak spodní fotografie.

„Kdy konečně lidé pochopí, že žádná Corona neexistuje??? Že je to jen jedno velké divadlo??…“ ptá se Blaha. Fotografie, které sdílí, jsou ale momentálně překryty sdělením „Nepravdivé informace“.

Spodní fotografie je nepovedenou fotomontáží. Jak si můžete všimnout, na údajném „důkazu“ podvodu „ze studia“ zbylo za automobilem přírodní zátiší. Horní fotografie pochází z videa CNN. V článku španělské CNN se můžete podívat na celé video a udělat si vlastní obrázek, zda se jedná o záběry ze studia, nebo ne. Ve videu nalezneme i letecký snímek pohřebiště.

Facebook v poslední době začal nepravdivé zprávy označovat. Upozornění se dočkal i předseda hnutí SPD Tomio Okamura, který zveřejnil příspěvek o vyvádění dividend a o tom, že Česko je „kolonií Západu“, a připojil koláž, která již nějakou dobu na internetu kolovala. Facebook v tomto případě hodnotil pouze text, tudíž byl příspěvek označen jako částečně nepravdivý.

Zdroj: Policie SR

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]