Další dezinformace o koronaviru: Vakcína prý zabila pět Ukrajinců, není to pravda

youtube

Ilustrační foto | FOTO: youtube

Na ruských webech (1, 2) i na sociální síti facebook se šíří vymyšlená zpráva o testování americké vakcíny COVID-19 v Charkovské oblasti. Podle hoaxu bylo údajně očkováno 15 lidí infikovaných novým koronavirem, z toho 10 ukrajinských vojáků. Uvádí se, že kvůli těmto testům zemřelo pět Ukrajinců, včetně čtyř vojáků. Tedy 30 procent nakažených.

Zdrojem dezinformace má být tiskový mluvčí milicí samozvané Luhanské lidové republiky Alexander Mazeikin. Web Vox Ukraine upozorňuje, že není poprvé, kdy tyto kanály šíří nepravdivé informace. Neexistují žádné potvrzené informace o zahájení očkování proti COVID-19 na Ukrajině.

Ministerstvo obrany Ukrajiny také nehlásilo žádné ztráty vojáků. Podle WHO je v současné době ve fázi testování 25 vakcín. Na Ukrajině se však žádný z těchto testů neprovádí. Kromě toho jsou vakcíny testovány na lidech, kteří si neprošli koronavirem, protože hlavním účelem vakcíny je stimulace produkce protilátek a organismus osoby infikované virem je již produkuje. Jedná se tedy i logický nesmysl.

Prokremelské weby šíří od počátku koronavirové pandemie jednu dezinformaci za druhou. Tou asi nejcitovanější je snaha lidem namluvit, že za rozšířením nemoci stojí miliardář Bill Gates a jeho manželka. Velice časté jsou různé zmanipulované fotografie i videa.

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner