Další známou tvář tuzemské dezinformační scény čeká soud. Proruská aktivistka Nela Lisková bude v polovině února u ostravského soudu vysvětlovat, jak myslela své výroky o tom, že je potřeba denacifikovat a deukrajinizovat Českou republiku. Státní zástupce pro ni požaduje podmíněný trest. Řeč bude ale i o jejích dalších výrocích. Lisková nemá podobný problém poprvé, jeden soud už prohrála.
Dříve už se proruská aktivistka musela omluvit za svůj výrok místopředsedkyni sněmovny Olze Richterové. Kromě omluvy jí musela zaplatit padesát tisíc korun. Pirátská politička potom peníze poslala na dobročinné účely. Tehdy šlo o civilní spor. Ale kauzu současně vyhodnocovala také policie, následně na Liskovou podala obžalobu státní zástupkyně.
A o jaký výrok jde? Lisková napsala na sociální síti nepravdivou citaci Olgy Richterové. Podle té měla politička říci, že Česko má „přijmout desítky tisíc uprchlíků a věnovat jim pro jejich pohodlí startovní byty pro mladé“. Za lživý výrok se Lisková musela již jednou omluvit a zaplatit. Nyní jí hrozí ještě podmínka.
Současně s touto kauzou ale soud bude projednávat další její tvrzení, které napsala na sociální síti loni v létě. Vyzvala k deukrajinizaci a denacifikaci České republiky. Bývalý ministr kultury Daniel Herman tehdy sdělil, že výrok předává policii, protože šlo podle jeho názoru o podněcování k nenávisti vůči menšině. Také za to Liskové hrozí podmínka. Pokud bude odsouzena tak, jak navrhuje státní zástupce, stačí jeden další podobný výrok a může skončit ve vězení.
Lisková je tak další v řadě proruských dezinformátorů, kteří kvůli svým lžím na sítích musí k soudu nebo dokonce do vězení. Potíže má například Ladislav Vrabel kvůli svému výroku o českých stíhačkách které podle něj chtějí útočit na Rusko. Ve vězení je dezinformátor Tušl a jeho kolega Čermák, oba kvůli více prohřeškům v tomto směru.
Nela Lisková se na proruské dezinformační scéně pohybuje řadu let. Vytrvale obhajuje Rusko, uráží Ukrajinu, soustavně útočí na vládu České republiky z pozice někoho, kdo odmítá podporu Ukrajiny či ukotvení naší země v západních strukturách. Před časem si v České republice otevřela nikým neuznaný Doněcký konzulát, ten jí následně zavřel soud. Objevovala se také jako jedna z ústředních postav proruské militaristické organizace Národní domobrana, která slibovala vybudování vlastní armády. Po sporech ve vedení organizace už není Lisková uváděna jako představitelka domobrany. Ministerstvo obrany tuto organizaci od počátku považuje za extremistickou.