Další dohody Číny s Íránem mění globální mocenské poměry

(repro: cpcchina.chinadaily.com.cn)

V Teheránu byl v sobotu 27. 3. 2021 podepsán pakt o strategické spolupráci Číny a Íránu. Navazuje na předchozí dohody o strategickém partnerství z let 2016 a 2019. Obě země v tomto desetiletí zdesetinásobí objem bilaterální obchodní výměny až do výše 600 mld. USD. Čína se zavazuje k masivním investicím zejména do íránské infrastruktury a energetiky. Více než třetina čínských investic bude směrována na modernizaci ropného a plynového sektoru. Podle signatářů paktu čínského ministra zahraničí Wang I a íránského šéfa diplomacie Mohammada Džaváda Zarifa budou vztahy obou zemí trvalé a strategické.

Další sbližování Číny a Íránu mění poměry nejen na Blízkém a Středním východě. Má to také globální důsledky. Čína posiluje pozici Íránu v dlouhodobě neklidném regionu a dostává Írán ze sevření izolace v důsledku dlouhodobých sankcí zejména ze strany USA. Čína neoficiálně respektuje Írán jako jadernou mocnost, přestože byla společně s USA, Ruskem, Francií, Velkou Británií a Německem součástí jaderné dohody mocností s Íránem. Ta byla uzavřena ve Vídni v roce 2015. Prezident Donald Trump od této dohody odstoupil v roce 2019, kdy se tvrdě vymezil vůči svému předchůdci Baracku Obamovi. Írán se tedy touto dohodou necítí vázán a jedná podle toho, za souhlasného přihlížení Číny i Ruska.

Nové strategické partnerství Číny a Íránu má také významný bezpečnostní a vojenský rozměr. V Íránu již nyní působí pět tisíc příslušníků čínských bezpečnostních složek, prý kvůli ochraně čínských investic. Írán (s Čínou v zádech) tak vyostřuje svoji rétoriku hlavně vůči Izraeli. Podporuje několik extrémistických organizací v oblasti, nejvíce libanonský Hizballáh. Jeho nepřátelská pozornost je upřena i na ty arabské země, které s Izraelem uzavřely nové obchodní a diplomatické vztahy. A samozřejmě na Saudskou Arábii, která je dominantním sunnitským hráčem, jehož šíitský Írán považuje za věčného rivala a soka.

Bývalá Persie, dnešní Írán, je pro Čínu významným bodem v projektu Nové hedvábné stezky. Nejde jen o symboliku a oprašování historie. Čína tím vysílá vzkaz ostatnímu světu, v době, kdy se vlády ve Spojených státech ujímá nový prezident. Čína rozšiřuje sféry svého vlivu. V oblasti Blízkého východu má další zájmy. Bude se podílet i na obnově Sýrie po dlouhé zničující válce, a to v kooperaci s Ruskem. Jsou situace, v nichž se Čína a Rusko ocitají v pozici strategických partnerů. Rusku už příliš mnoho jiných variant nezbývá a posilující Číně to nyní vyhovuje. Do hry vstupuje i další hráč, a tím je Turecko se svým nevyzpytatelným prezidentem v čele. I Turecko se totiž může za jistých okolností stát součástí této pragmatické mocenské struktury, přestože se stále jedná o členskou zemi NATO.

V závětří covidové pandemie se svět proměňuje, a i menší evropský stát by si toho měl všímat. Čína má velký apetit, a ten může pokračovat i směrem k oslabené Evropě. Až zase někdy bude naše vláda salutovat čínským letadlům, tak by bylo nanejvýš vhodné jí to připomenout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]