Další dopis rektorovi Zimovi. Smlouva s „králem lichvářů“ poškozuje univerzitu, varuje filozof Václav Němec

archiv Václav Němec

Filozof Václav Němec | FOTO: archiv Václav Němec

Odpor proti smlouvě mezi Karlovou univerzitou a nebankovní společností Home Credit Petra Kellnera sílí. Zatímco pod včerejší výzvu za etické financování vědy (má formu otevřeného dopisu rektorovi Tomáši Zimovi) se podepsalo více než 400 studentů, absolventů a zaměstnanců Univerzity Karlovy, dostal rektor další otevřený dopis, tentokrát od filozofa Václava Němce.

Němec poukazuje na kritiku, jíž Home Credit v Číně čelí za svůj způsob poskytování úvěrů, a na vliv vlastníka této společnosti Petra Kellnera na českou politiku a prokremelské postoje jejích představitelů. Stejně tak upozorňuje na souvislost mezi Kellnerovými obchodními zájmy a často submisivní politikou Česka vůči Číně.

Celý dopis filozofa Václava Němce si můžete přečíst zde:

 

Vážený pane rektore,

jsem nanejvýš znepokojen skutečností, že Univerzita Karlova uzavřela smlouvu o partnerství se společností Home Credit International, která patří do skupiny PPF, dokonce s udělením exkluzivního označení „Hlavní partner UK“.

Jistě víte, v jakém oboru společnost HCI podniká. Jedná se o spotřebitelské úvěry, díky nimž každoročně tisíce lidí uvíznou v dluhové pasti. Tento druh podnikání se neformálně označuje jako „lichva“. Možná jste zaznamenal, že Petr Kellner má v Číně nelichotivou přezdívku „král lichvářů“. Společnost HCI vede v současnosti jenom u nás tisíce nezákonných exekučních řízení, o čemž po nedávném judikátu Ústavního soudu její právníci dobře vědí. Partnerstvím s HCI univerzita každopádně vysílá do společnosti neblahý signál, jímž legitimizuje velmi kontroverzní způsoby podnikání.

Petr Kellner a jeho PPF též dlouhodobě neblaze ovlivňuje vnitřní i zahraniční politiku v ČR. Jistě je Vám známo, že podporuje ex-prezidenta Klause a jeho institut, jehož veřejná stanoviska jsou zpravidla v souladu s politickou linií Kremlu. Není též tajemstvím, že obchodní zájmy Petra Kellnera a PPF jsou jedním z důvodů velmi vstřícné až submisivní politiky některých našich veřejných činitelů včetně prezidenta Zemana vůči Číně a představitelům tamějšího autoritářského režimu.

FB Tomáš Zima

Z výše řečeného vyplývá, že společnost HCI je krajně nevhodným partnerem pro Univerzitu Karlovu. Uzavření smlouvy o partnerství s touto společností považuji za mimořádně nešťastný krok, který těžce poškozuje dobré jméno naší staroslavné univerzity. Jako člen akademické obce musím konstatovat, že se mne tato skutečnost velmi nepříjemně dotýká. U drtivé většiny kolegů, s nimiž jsem o této záležitosti hovořil, se přitom setkávám s neméně rozhořčenými reakcemi. Je také velmi smutné, že orgány UK v reakci na uzavření smlouvy s HCI opouštějí renomovaní akademici, jako je profesor Jiří Přibáň, který již rezignoval na své členství v Čestné radě absolventů.

Z uvedených důvodů Vás naléhavě žádám, abyste smlouvu s HCI s okamžitou platností vypověděl. Žádám Vás též, abyste veřejně objasnil, zda jste v minulých letech absolvoval zahraniční cesty do Číny a zda se na těchto cestách organizačně či finančně podíleli lidé z HCI či PPF Petra Kellnera.

S pozdravem

doc. Václav Němec Ph.D., Filozofická fakulta UK v Praze

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner