Další Faltýnkův problém: Pronájem luxusních bytů, vazby na miliardáře Hubáčka

ČTK

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek | FOTO: ČTK

Policejní razie odhalila nejen podezřelé aktivity Jaroslava Faltýnka v průběhu mýtného tendru, ale i jeho vazby na okruh lidí spojených s miliardářem Pavlem Hubáčkem, signalizující jasný střet zájmů. Otazníky vyvolává pronájem luxusních bytů v Praze, kde žije.

ČTK

Na tento problém upozornili Reportéři ČT (1. 4. 2019). Podle jejich zjištění bydlel druhý muž ANO postupně ve dvou luxusních bytech v celkové hodnotě několika desítek milionů korun. Obě nemovitosti v nové zástavbě vlastní firma Selada Trade Jiřího Salajky, jehož pojí s pravou rukou předsedy vlády letité přátelství. Salajka má na starosti marketing v bance Creditas, jejímž majitelem je další Faltýnkův starý známý z moravského prostředí, olomoucký miliardář a podnikatel Pavel Hubáček.

Faltýnkova parta

Na tom by nebylo nic neobvyklého, pokud by se Hubáček neangažoval v obchodech, ke kterým měli blízko lidé v rezortu dopravy, napojení právě na Jaroslava Faltýnka. Dnes už není žádným tajemstvím, že mu Andrej Babiš po nástupu hnutí ANO do vlády ponechal volnou ruku, aby obsadil ministerstvo a jemu podřízené organizace dravou olomoucko-prostějovskou partou, která rezort ovládla a de facto řídila.

Ministr Dan Ťok v této konstelaci vytvářel pouze jakýsi „protikorupční“ fíkový list. Za jeho zády probíhaly někdy velmi podivné transakce a dlouho mu to nevadilo. Teprve v poslední době, kdy Faltýnkova akvizice musela po ustavení druhé Babišovy vlády na premiérův popud svoje pozice vyklidit, jelikož se obával jejího rostoucího vlivu, prozatím posílil. Je to ovšem horká půda, o kterou se dnes zajímá policejní vyšetřování.

Hlavou této skupiny byl současný poslanec za hnutí ANO a (podobně jako Faltýnek) bývalý manažer Agrofertu Milan Feranec. V letech 2014–2017 působil jako náměstek ministra dopravy. Po zvolení do sněmovny musel exekutivu opustit a do loňského července byl předsedou dozorčí rady Českých drah.

Nedlouho poté musel nedobrovolně opustit i dozorčí rady dceřiných společností Českých drah, a sice ČD-Informační systémy a ČD-Telematika. Druhá firma hraje důležitou úlohu i v dnešním příběhu.

Byty za 32 milionů

Reportéři České televize zjistili, že Jaroslav Faltýnek dnes žije v pražském Podolí v bytě s plochou přesahující 200 metrů čtverečních, s prostornou terasou a zahradou. Jeho hodnota je 23 milionů korun, kterou v roce 2018 investovala Salajkova firma Selada Trade.

Nájemní smlouva je oficiálně napsaná na Faltýnkovu partnerku Martinu Plézlovou, stejně jako předchozí pronájem bytu v pražských Radlicích. I ten vlastní Salajkova firma, která za něj zaplatila 9 milionů korun. Tržní nájemné je hrazeno z účtu vedeného v Hubáčkově bance Creditas.

„Hledal jsem nějaké bydlení v pronájmu, a ptal jsem se různých známých lidí, kamarádů, a mimo jiné jsem narazil na pana Salajku, kterého znám z Olomouce a v Praze investoval do bytů. Nabídl mi možnost bydlení, a tak moje partnerka, se kterou jsme zhruba dva roky, si od něj tento byt pronajala,“ vysvětluje Faltýnek.

Zarážející jsou však časové souvislosti. První byt v Radlicích koupila Selada Trade v listopadu 2016 krátce poté, co proběhla obchodní transakce s 29 procenty akcií společnosti ČD-Telematika, kterou dodnes obestírají otazníky.

Koupila je společnost Unitelematika podnikatele Hubáčka, která vznikla v září téhož roku dva týdny před tímto obchodem. V téže době vstoupil Salajka do firmy Selada Trade, což je velmi nápadná „náhoda“.

Hubáčkův obchod

ČD-Telematika, kde drží majoritu se 69 procenty České dráhy, je lukrativní firmou ve státním dopravním portfoliu, jelikož disponuje po společnosti Cetin ze skupiny PPF druhou nejrozsáhlejší sítí optických kabelů v zemi. Stát několik let usiloval o její stoprocentní vlastnictví se záměrem, podporovaným i ministrem Ťokem, vytvořit z této společnosti operátora, který bude poskytovat služby celé státní správě.

To se však nepodařilo, přičemž tajemnou roli v této věci sehráli podle Hospodářských novin Faltýnkem dosazení muži Milan Feranec a právník Květoslav Hlína, který pracoval nejen pro Agrofert, ale i pro rezort dopravy, mezi jinými pro České dráhy a právě ČD-Telematiku.

České dráhy mohly odkoupit menšinový podíl firmy ČD-Telematika už v červnu 2014 od podnikatele Davida Knopa-Kostky, který požadoval 198 milionů korun. Neočekávaně je předběhla společnost Dial Telecom, která podíl držela do roku 2016. Tehdy se rozhodla svůj podíl prodat, ovšem České dráhy si i napodruhé nechaly akcie „vyfouknout“.

Koupil je miliardář Pavel Hubáček s nově vzniklou firmou Unitelematika za cenu pohybující se podle odhadů v rozmezí 400 až 600 milionů korun. Jeho vstup do hry je pozoruhodný už jen z toho důvodu, že nikdy v tomto oboru nepodnikal.

Neschopnost, nebo úmysl?

Stát byl neúspěšný i při třetím pokusu o stoprocentní ovládnutí telekomunikační firmy loni na jaře, kdy se Hubáček rozhodl prodat svůj podíl akcií skupině PPF, která o ČD-Telematiku usilovala už v minulosti.

Hubáček na tomto obchodu, jehož cena nebyla zveřejněna, dobře vydělal, což bylo nepochybně smyslem celé rošády. Tento předpoklad potvrdil ministr Ťok, když zdůvodnil, proč už v té době stát neměl žádnou šanci.

ČTK

„Dobře víte, že kdyby někdo dnes ve státní správě schválil nákup podílu v Telematice za cenu, za kterou ho koupila PPF, tak ho novináři rituálně popraví a policie ho bude vyšetřovat za škodu velkého rozsahu,“ uvedl loni v květnu pro Hospodářské noviny. Chyba se podle něj stala už dřív.

Feranec a Hlína asistovali u neúspěšných pokusů Českých drah o úplné převzetí polostátní firmy v letech 2014 i 2016. Ačkoli se tomu všichni dotčení brání a prohlašují, že všechny obchody proběhly v pořádku, některé zdroje se domnívají, že svým jednáním úmyslně nahráli „konkurenčnímu“ soukromému investorovi. Případ již tehdy vyšetřovala i policie, ale nakonec byl odložen.

Tento děj pokračuje v současnosti, kdy se Jaroslav Faltýnek „shodou okolností“ ocitl v pronájmu bytů vlastněných firmou z Hubáčkova okruhu.

Jasný střet zájmů

Zjištěná fakta vedou ředitele Transparency International Davida Ondráčku k jednoznačným závěrům. „Ukazuje to propojenost pana Faltýnka na podnikatele, kteří mají zájem o obchodování se státem a nakonec realizují pro ně velmi výhodné obchody. Je to podle mě střet zájmu par excellence,“ říká. Podle něj je to důvod, aby první místopředseda ANO v politice skončil.

Sebejistý Faltýnek si to jistě nemyslí a veškeré pochybnosti o střetu zájmů odmítá. Ještě nedávno by byl za podobné přešlapy vláčen médii na titulních stranách a v hlavních zpravodajských relacích. Jeho odstoupení by požadovala nejen opozice, ale i koaliční partneři. A dnes? Ticho po pěšině.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner