Další informace ukazuje, že Hamáčkova cesta do Moskvy nebyla kamufláž. Na pravdu už je ale pozdě

Předseda ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček  (ČTK)

Předseda ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Začíná to vypadat, že Jan Hamáček je největším sociálním demokratem posledních desítek let. Za záchranu strany totiž riskoval vězení a veřejné opovržení. Policejní vyšetřovatele totiž určitě bude zajímat i fakt, na nějž upozornil Deník N. Ministerstvo zahraničí o cestě do Moskvy informovalo i státy, nad nimiž měl vládní speciál přelétat. To už moc nevypadá jako „fake“ cesta.

Historka o fingované cestě do Ruska má už tolik trhlin, že by pro Hamáčka zřejmě bylo nejlepší, kdyby se k celé situaci postavil jako chlap a řekl pravdu. Problém je ovšem v tom, že na tento krok už je nějaký ten pátek pozdě.

Od chvíle, kdy přišel ministr vnitra s báchorkou o tom, že vlastně do Moskvy vůbec letět nechtěl, jen měl v plánu ošálit ruské úřady, začaly se objevovat otázky. Nejen že taková kamufláž není něco, co by dokázal politik, který téměř nedisponuje vlastním názorem, vymyslet. Hlavně se celá taková akce zdála být až příliš monstrózní na to, co měla ve skutečnosti zakrýt.

Eric Drooker

Jen ve zkratce. Na cestu měl letět i Andrej Danko, bývalý předseda Národní rady Slovenské republiky a muž s vřelým vztahem k důležitým lidem v Kremlu. Kdybychom měli věřit Hamáčkovi, byl by tento vlivný politik obětí jeho komplotu, čímž by mu ovšem předseda ČSSD patrně udělal problém v Moskvě, což by si sotva troufl. 

Složitě působí i mystifikace okolo Hamáčkova plánu nabídnout Prahu jako místo summitu Biden-Putin. Vicepremiér totiž svůj nápad neprezentoval pouze na sociální síti, ale zaúkoloval i velvyslance v USA a Rusku, aby oficiálně českou metropoli jako vhodné místo schůzky prezidentů navrhli v zemích, kde působí. Do tajné akce „pseudonávštěva“ by tak Hamáček musel zakomponovat i diplomaty ze Spojených států, a to se zdá velmi nepravděpodobné.

K tomu se postupem času ještě ukázalo, že ruská strana o českém zjištění ohledně výbuchu ve Vrběticích věděla, takže tajný agent Hamáček by svou „bondovskou“ eskapádu vůbec nemusel podstupovat.

Korunu všemu dal ještě prezident Zeman, který prohlásil: „Ten folklór ohledně zastíracího manévru si, upřímně řečeno, mohl odpustit.“ Když se k tomu tedy ještě přidá nejnovější informace o plánovaném přeletu, o němž byly informovány zahraniční státy, jichž se týkal, už to vypadá trapně.

Samozřejmě že trapně ze strany Jana Hamáčka. Ten se do svých „prášilovských“ historek zapletl natolik, že už je všem, kromě policie, která ho vyšetřuje, k smíchu. Nyní už šéfovi ČSSD skutečně nezbylo nic jiného než podat trestní oznámení na novináře Seznam Zpráv a žalobu na server samotný. Jinak by totiž svou vinu přiznal. Proč však Hamáček čekal celý jeden den, než se začal bít za svou pravdu? Třeba proto, že to úplně pravda není.