Další jedy v Bečvě. Naštěstí je zcela jasné, kdo to rozhodně nebyl. Stejně jako v září

Facebook HZS Olomouckého kraje

Hasiči zasahují na Bečvě | FOTO: Facebook HZS Olomouckého kraje

Do řeky Bečvy opět unikly chemikálie. Na místě zasahovali hasiči. Úřady vyzvaly, aby lidé vodu z řeky nepoužívali ani na zahradách. Nesmí do řeky vstupovat ani v ní koupat zvířata. O jaké jedy jde tentokrát, není zatím jasné. Odborníci odebrali vzorky a odeslali je do laboratoře. K úniku údajně došlo ve stejném místě jako při ekologické tragédii 20. září, při které v řece zahynuly desítky tun ryb. V celé kauze je jen jedna jistota. Víme zcela jistě, kdo to nebyl.

Vyšetřování katastrofy, ke které došlo na konci září, stále neskončilo, viník není jasný. Čím déle vyšetřovaní trvá, tím složitější cesta k výsledku bude. Navíc se ukázalo, že viník úniku kyanidu v září se zřejmě snažil zamést stopy tím, že po kyanidu poslal do řeky ještě chlor, který měl kyanid rozložit.

Už od začátku se spekulace týkaly chemičky Andreje Babiše Deza. Ta však jakoukoliv vinu odmítá. Podezřelá byla i nečinnost ministra životního prostředí Richarda Brabce, který Babišovi v minulosti některé chemičky sám řídil. Vyjádřil se až po několika dnech. Fakta jsou ale taková, že Deza má výpusť do Bečvy. Deza pracuje s kyanidy a Deza v určitém množství kyanidy do Bečvy vypouští každý rok. Upozornil na to europoslanec Alexandr Vondra.

Nicméně tak jako v září máme i teď jedinou „jistotu“. Víme jednoznačně, že za dalším únikem určitě nebyla Deza patřící Babišovi. A vše transparentně vyšetří Česká inspekce životního prostředí spadající pod ministra životního prostředí Richarda Brabce, jednoho z nejbližších Babišových spolupracovníků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner