Další kolo hradní kreativity s ústavou začíná. Co nás čeká?

(ČTK)

Premiér Bohuslav Sobotka se rozhodl, že nepodá prezidentovi demisi vlády poté, co zjistil, že prezident by si jeho demisi vyložil po svém. Tedy jako demisi Bohuslava Sobotky, nikoliv jako demisi všech členů vlády. Sobotka se tak vrátil ke standardnímu způsobu řešení a ministra financí Babiše navrhl odvolat. Standardní ale zřejmě nebude postup prezidenta. Miloš Zeman vymýšlí, jak najít nějaký způsob, jak neodvolat Andreje Babiše. Odborníci se shodnou na tom, co všechno nemůže, ale nakonec si udělá, co chce. To už je známo.

 

A postupně to začíná. Prezidentův mluvčí nyní již oznámil, že návrh na odvolání Andreje Babiše je bezcenný cár papíru. Prezidentovi vadí, že je na návrhu označeno datum. Je tam konkrétně, že k samotnému odvolání dochází k 9. 5. 2017. Datum tam podle Hradu nemá co dělat, a tím pádem je podle nich celý papír neplatný. „Pan premiér zvolil nestandardní postup a napsal do toho návrhu, že podává návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše k devátému květnu. Bohužel pan premiér nezná a evidentně vůbec nečetl Ústavu ČR, protože ta mu neukládá žádné právo určovat prezidentu republiky, kdy má návrhu na odvolání člena vlády vyhovět. To ve výsledku znamená, že zaslaný dokument je pouze bezcenný cár papíru,“ uvedl pro TV Barrandov mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

 

Dá se očekávat, že až se nějak vyřeší tento problém, najde se jiný. Hlavní je, že prezident má povinnost odvolat ministra na návrh předsedy vlády neprodleně. Výklad slova neprodleně je jednoznačný. O tom, že tak má učinit bez prodlení, hovořilo již mnoho ústavních právníků. Miloš Zeman se tím ale trápit nejspíš nebude. Už nyní řekl, že se tím návrhem na odvolání vůbec bude vážně zabývat až v druhé půlce května. Je otázkou, jak dlouho se to pokusí prodlužovat. Je zřejmé, že když to bude okatě protahovat, bude se muset premiér obrátit na Ústavní soud. To je okamžik, kdy není jasné, zda by Zeman chtěl riskovat, že soud rozhodne rychle a on bude soudem přinucen konat. To by pro něj bylo jistě ponižující. Bude to hra na to, kdo dřív mrkne.

 

Navíc podle našich důvěrných informací z Pražského hradu se dokonce přemítá i o variantě, že prezident Babiše odvolá, čímž jako by splní literu Ústavy ČR. Ale zároveň toto odvolaní bude datováno třeba až ke konci října. Babiš by tak ve své podstatě seděl ve funkci ministra financí až do říjnových voleb do parlamentu. Tuto variantu nakonec asi nezvolí, protože to už by bylo vážně příliš svévole i na Zemana. I když… V případě Miloše Zemana je zkrátka nutné počítat i se scénáři, které by ve standardním případě ani neexistovaly a nikoho by nenapadly. Už nám to dokázal opakovaně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]