Další krok k policejnímu státu. Pořádek podle poslance Schwarze

Ilustrační foto (archiv)

Ilustrační foto | FOTO: archiv

Poslaneckou sněmovnou prošel zákon, který omezuje shromažďovací právo. Zejména hnutí ANO (ale celkově překvapivých 171 poslanců) ukázalo, že svoboda je pro ně jen taková marginálie.

„A víte co, demokracie je hezká věc, ale právo, pořádek je taky důležité. Takže tento zákon je pro slušné lidi a těch je většina v naší zemi, tak si myslím, že to uvítají…. Víte, radši si obětuju trošku nesvobody, když vím, že budu mít pořádek a že mi na ulicích nebudou lítat vandalové a nebudou mi tady neorganizovaně šířit paniku v nějakých manifestacích.” Máte pocit, že toto je věta z 80. let minulého století? Nikoli. Zazněla v Událostech komentářích na České televizi z úst vládního poslance zvoleného za hnutí ANO Bronislava Schwarze.

Že se Babišovo ANO spolu s celou vládou svobodou příliš netrápí, je patrné z mnoha zákonů (a elektronická evidence tržeb se nyní zdá jen jako kapka v moři), pro zákon zvedli ruku samozřejmě i komunisté a překvapivě také ODS. Poslanci neodsouhlasili návrh Senátu, který navrhoval uzákonění možnosti bez postihu uspořádat neplánované manifestace, které by reagovaly na nečekanou událost, jako je úmrtí významné osobnosti nebo teroristický útok. Největším problémem však je, že policie nově bude mít pravomoc rozpustit shromáždění a úředníci budou moci přesunout manifestaci na jiné místo. Nakonec tuto situaci už dobře známe z návštěvy čínského prezidenta.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (reprofoto youtube.com)

Vraťme se ale k výroku pana Schwarze. Asi by nepřekvapil od člověka, který od roku 1986 působil jako voják z povolání (jak víme, minulý režim také neměl rád vandaly z demonstrací), za své politické kariéry se proslavil zejména ostrými výroky o Romech. Je sice zvolen za ANO, působí ale v hnutí Severočeši.cz (pro ilustraci pravděpodobně stačí sdělení, že zde najdeme také senátora Jaroslava Doubravu).

Co však překvapí o mnoho více, je fakt, že vládní koalice i další strany kromě TOP 09 pro zákon hlasovaly téměř jako jeden muž. ODS se teď už mnohem složitěji bude stavět do opozičního šiku obránců svobody a demokracie, lidovci i ČSSD pravděpodobně rezignovali úplně už dávno.

Bronislav Schwarz  (ČTK)

Omezování svobody vždycky probíhá malých, ale jistých krůčcích. V dějinách není obvyklé, že by se občané ráno probudili a v jejich zemi vládl totalitní režim, který nenápadně pod rouškou tmy převzal moc. Čeští občané si ze svých svobod nechávají ukrajovat postupně a mnoho z nich ještě věří tomu, že se tak děje z Evropské unie. Tohle přitom probíhá přímo ve Strakově akademii a v poslanecké sněmovně, kde si někteří lidé zjevně připravují půdu proto, aby proti nim už nikdo ani nemohl protestovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]