Další lež: Koronavirus byl prý v Itálii již v říjnu 2019, před vypnuknutím nákazy v Číně

Ilustrační foto (archiv)

Ilustrační foto | FOTO: archiv

Proruský dezinformační web Aeronet (AE News) pokročil na další „level“ a aktuálně šíří čínskou propagandu. Vydal článek, ve kterém tvrdí, že „italští lékaři zaznamenali případy Coronaviru již v říjnu 2019, čtvrt roku před vypuknutím nákazy v čínském Wuhanu“.

Vše na základě krátkého vystřihnutí rozhovoru pro americkou televizi NPR. Tuto zjednodušenou verzi začal šířit čínský státní tisk, od kterého ji převzal Aeronet. Ve skutečnosti je typickou ukázkou, jak lze vyčlenit nějakou informaci z celého kontextu a udělat z ní dezinformaci.

Giuseppe Remuzzi je lékař z Bergama, v současné době je ředitelem Farmakologického výzkumného ústavu „Mario Negri“. Sám lékař si však pro The Sunday Times postěžoval, že jeho slova Peking překroutil. Nikdy neřekl, že COVID-19 pochází z Itálie, a toto chápání považuje za ukázku z učebnice propagandy. Remuzzi jen uvedl, že místní lékaři již v listopadu hlásili u starších lidí podivné příznaky.

Pro Daily Mail profesor dále uvedl, že „je třeba přijmout možnost, že k výskytu nemoci v Číně došlo pravděpodobně dlouho předtím, než si to zdravotnické orgány uvědomily“. Nebo než si to chtěly uvědomit, dodáváme my. Je totiž prokazatelné, že Čína nejprve informace o šíření onemocnění cenzurovala (1, 2). Profesor Giuseppe Remuzzi dále jasně uvádí, že na základě genetických studií není „pochyb o tom, že virus dorazil do Itálie z Číny“. Jak uvedl pro MailOnline, studie ukázaly, že nemoc byla zanesena do Itálie prostřednictvím osoby z Německa, která byla v kontaktu s lidmi z Číny.

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]