Další oběti EET: Mohou skončit desítky trafik

Trafika. Ilustrační foto. (archiv F24)

Trafika. Ilustrační foto. | FOTO: archiv F24

Kvůli zavedení povinnosti elektronické evidence tržeb (EET) může ukončit činnost několik desítek trafikantů. Většinou o tom uvažují menší nezávislí živnostníci. Vyplývá to z informací od několika podnikatelů a neoficiálně to potvrzují i někteří jejich dodavatelé.

Povinnost pořídit si zařízení pro EET budou mít trafiky stejně jako ostatní obchodníci od 1. března. Celkem je v tuzemsku přibližně 17.000 trafik. Podle místopředsedy představenstva distributora tisku PNS Jindřicha Kadeřávka v takto velkém množství trafik běžně nastávají změny, kdy prodejní místa zanikají a nová vznikají, a počátkem února nelze říci, které provozovny skončí kvůli EET.

Dr. Friedrich Schneider, profesor na Johannes Kepler Universität Linz (Facebook)

„Zatím můžeme jen odhadovat, že problém mohou mít prodejci, kteří už nějakou dobu uvažují o ukončení své činnosti. Dále mohou být problémem technické a prostorové podmínky provozování jejich prodejny. Samozřejmě asi nelze vyloučit ani finanční náklady, i když to bude spíše účelové odůvodnění toho, že už nějakou dobu uvažují o ukončení své činnosti,“ podotkl Kadeřávek.

To ČTK potvrdil majitel malé provozovny v Praze 2, který si nepřál být jmenován. „Zvýšil se mi od nového roku nájem a investice do EET je poslední kapka. Ať už je to pořízení nové pokladny, ale i pravidelné měsíční platby navíc,“ řekl ČTK.

V první vlně zavádění EET v pohostinství loni v prosinci skončily nebo přerušily podnikatelskou činnost desítky až stovky provozoven.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]