Další obránci Azovstalu byli vyměněni za ruské zajatce. Domů se vrátilo celkem 52 lidí včetně dvou civilistů

Obránci oceláren Azovstal (@Kozatsky_D / se svolením autora)

Obránci oceláren Azovstal | FOTO: @Kozatsky_D / se svolením autora

Na Ukrajinu se při další výměně zajatců vrátilo 52 lidí včetně obránců mariupolských oceláren Azovstal. Informoval o tom dnes šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Lídr doněckých separatistů Denis Pušilin dříve ohlásil výměnu 50 ruských vojáků za 50 ukrajinských.

„Provedli jsme další výměnu vězňů. Podařilo se nám dosáhnout propuštění 52 našich mužů důstojníků, zdravotníků, seržantů a vojáků,“ uvedl Jermak na telegramu. Dodal, že mezi propuštěnými jsou dva civilisté.

()

Domů se podle něj vracejí někteří obránci Azovstalu, včetně primáře chirurgického oddělení vojenské nemocnice v Mariupolu. Na Ukrajinu se vrátí také člen námořní pěchoty, jehož manželka byla nedávno rovněž propuštěna ze zajetí. Na svobodě jsou také někteří vojáci zajatí v Černobylské jaderné elektrárně na začátku války či příslušník námořnictva zajatý na Hadím ostrově v Černém moři.

Šéf doněckých separatistů Pušilin dříve oznámil, že se dnes uskuteční výměna 50 zajatců na každé straně. Kromě příslušníků ruských sil podle něj Ukrajina propustí sedm vojáků neuznané Doněcké lidové republiky (DNR) a dva z Luhanské lidové republiky (LNR).

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj deklaroval úmysl dostat na svobodu všechny zajaté Ukrajince. Podle serveru RBK-Ukrajina se zatím vrátilo domů 978 osob, z toho 99 civilistů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články