Další odchod z hnutí ANO. Primátor Jablonce byl ve střetu zájmů

Milan Kroupa a Andrej Babiš (FB Liberecké zprávy)

Milan Kroupa a Andrej Babiš | FOTO: FB Liberecké zprávy

Primátor Jablonce nad Nisou Milan Kroupa oznámil odchod z hnutí ANO. Jako hlavní důvod označil rozpad městské koalice, která se rozešla právě kvůli sporům kolem jeho vlastního střetu zájmů. Jako jednatel firmy GREPA Networks  totiž vymáhá po městu přes 2 miliony korun za provoz kamerového systému v letech 2016 až 2018. A během srpna nechal celý systém dokonce i několikrát vypnout.

“Je-li tohle ,standard’ politiků hnutí ANO, dočkáme se možná zajímavých věcí… Pokud bude stát vymáhat po Agrofertu neoprávněně získané dotace, zmizí možná z obchodu produkty Kosteleckých uzenin, včetně párků, které si vystačí jen s pár procenty masa. A chybět může i toustový chleba, na který jsme si přispěli nesmyslnou dotací ve výši 100 milionů korun. ANO, to by bylo líp,“ komentoval kauzu již dříve europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

Sám Kroupa pak považuje koaliční rozpad za své osobní selhání s tím, že dále nechce poškozovat hnutí. Jablonecký primátor ovšem popírá, že by za jeho rozhodnutím stál jakýkoliv tlak shora. A stejně tak odmítl jakoukoli předchozí konzultaci i šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ačkoli jeho krok vítá: ,,Takové lidi určitě nechceme. Pro mě je to neuvěřitelný příběh. Nechápu, jak k tomu mohlo dojít, ale nemůžu znát všechny naše komunální politiky,” uvedl premiér během návštěvy Ústeckého kraje.

senátor Václav Láska, Senátor 21 (foto Pavel Hofman)

Ve středu navíc jablonečtí zastupitelé odvolali Kroupu z postu primátora. Kdo by mohl nyní politika nahradit, ale zůstává prozatím nejasné. I když zde poslední volby vyhrála ODS, koalici sestavilo právě hnutí ANO. Nově by vládu přitom mohla sestavit právě tato dvě uskupení, která by spolu se starosty obdržela pohodlnou většinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články