Další odhalení Babiše se nekoná. Web nabídl jen trička a oligarchovi lepší spaní

Odhalení Andreje Babiše (odhalenibabise.cz)

Odhalení Andreje Babiše | FOTO: odhalenibabise.cz

Nahrávky s důkazem bezprecedentního chování Andreje Babiše se poprvé objevily na internetu 1. května. Od té doby dokázaly přimět Bohuslava Sobotku zachovat se jako opravdový premiér a ministra financí odvolat, vyhnat demonstranty do ulic i spustit alarm u policie. Najednou se však objevil další „pravdonoš“, který na nedělní pravé poledne sliboval přijít s „odhalením největšího skandálu v historii české vlády“. Místo dokumentů nebo informací, o kterých by se diskutovalo v nejvyšších kruzích, přišla pouze kampaň na trička. Tvůrci však dosáhli svého.

Publikace záznamů „skupinou Šuman“, na nichž Andrej Babiš vulgárně hovoří o svých kolezích z vlády, úkoluje novináře Mafry, kdy má dehonestovat Milana Chovance nebo nahlíží do živých policejních spisů, ukázaly dvě důležité věci. Jednak, že všechno, o čem se donedávna pouze spekulovalo, je pravda, a když Babiš například tvrdil, že neovlivňuje média, která vlastní, nepokrytě lhal. Bohužel však dokázaly i fakt, že jeho voličům to téměř vůbec nevadí.

Stejný problém mohlo původně mít i dnešní „odhalení“. Už ta teatrálnost, která celou akci provázela, svědčila o mnohém. Mluvilo se o tom, že půjde o nějaký „žertík“, který se chce svézt na vlně touhy po zajímavých zjištěních o Babišovi, mohlo se jednat o seriózní informaci, jen prezentovanou s menším důrazem na vizualizaci anebo se nabízela ještě jedna varianta. Jedná se o práci Babišových píáristů, byli přesvědčeni mnozí.

Není totiž nic jednoduššího, než pustit do světa nějakou „kachnu“ a pak její pomocí ukazovat, že ony inkriminované nahrávky jsou něčím, čemu se nedá vůbec věřit. Existuje reálná možnost, že by tomu většina uvěřila.

Nakonec se jako pravdivá ukázala první varianta, i když svým způsobem se o typický vtip nejedná. Jak upozorňují autoři celé kampaně, je jim jasné, že spousta lidí si bude říkat, jací jsou debilové, lháři atp. Pravda je, že jsme sice žádné informace na Andreje Babiše neodhalili, ale alespoň jsme rozvířili vody a média v souvislosti s námi připomněla starší kauzy, ze kterých se Babiš dostal bez jediného škrábance. Takže se zamyslete, a pokud jste v poslední době neudělali pro znepříjemnění spánku Babiše více, zvažte zda-li jste ti praví, kteří by nás měli soudit, píše se na webu Odhalenibabise.cz.

Těžko říct, zda by jakékoliv odhalení Andreje Babiše mohlo ovlivnit jeho panování, které je sice nyní omezeno odchodem z ministerstva financí, ale počítá se s možností, že by se oligarcha vrátil posílen v roli premiéra. Někteří občané doposud setrvávají slepí a hluší a žádný důkaz jim není dost dobrý.

Stále se totiž ukazuje, že v lidech, kteří jsou spokojenou součástí stáda, jakýkoliv důkaz o zvláštních okolnostech života jejich vůdce, nezanechá žádnou pochybnost a stále mají ikonu hodného miliardáře nedotčenu. Sotva se dá předpokládat, co by se mohlo stát impulzem, aby konečně otevřeli oči.

Možná lid procitne až při nějakém policejním zásahu. Takovém, jaký zlikvidoval vládu Petra Nečase. Jenže to není právě rozumný způsob, jak dělat v naší zemi politiku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]