Europoslanec Ivan David (SPD) a předseda SPD Tomio Okamura opět šíří nepravdy. Tvrdí, že “Řecká vláda požádala Rusko o pomoc proti agresi Turecka”. Ve skutečnosti však ani Kreml nic takového neuvádí.
Mezi Řeckem a Tureckem se ve středu vyostřil spor, když turecké stíhačky vlétly bez dovolení do řeckého vzdušného prostoru a turecká výzkumná loď Oruc Reis provádí v Egejském moři nelegální průzkum ropy. Co se týká sporu, Řecko požádalo o pomoc Německo, potažmo EU a USA. Německo i Spojené státy požadují, aby národ vedený Erdoganem v posledních několika hodinách přestal s vyhledáváním energetických zdrojů. „Pokud Ankara přestane provokovat, napjaté vztahy EU s ní by se mohly zlepšit,“ zdůraznil německý ministr zahraničí Heiko Maas během svého setkání s předsedou řecké vlády Kyriakosem Mitsotakisem.
A nyní k údajnému požádání pomoci. “Z podnětu řecké strany vedl Vladimir Putin telefonický rozhovor s předsedou vlády Řecké republiky Kyriakosem Mitsotakisem,” píše Kreml. Dále zpráva uvádí: “Vladimir Putin a Kyriakos Mitsotakis podrobně diskutovali způsoby dalšího rozvoje rusko-řecké spolupráce v různých oblastech. Uvedli, že je třeba zintenzivnit práci Smíšené rusko-řecké komise pro hospodářskou, průmyslovou, vědeckou a technickou spolupráci s důrazem na rozšíření právního rámce pro dvoustranné vztahy. Zvláštní pozornost byla věnována akci Cross Year of History plánované na rok 2021, zejména v souvislosti s nadcházejícím 200. výročím začátku řeckého národního osvobozeneckého hnutí.
Bavili se také o situaci se změnou statusu chrámu Hagia Sophia v Istanbulu, čímž zdůraznili výjimečnou kulturní, historickou a duchovní hodnotu tohoto jedinečného místa světového dědictví a význam jeho zachování jako pokladu celého lidstva a symbolu míru. A souhlasili spolu. Tito dva vůdci se dotýkali také řady otázek v regionální agendě včetně libyjského mírového procesu a situace ve východním Středomoří. Souhlasili, že budou udržovat další kontakty.” K hlavnímu tématu rozhovoru dodáváme, že Řekové jsou zklamáni postojem EU i Ruska, z nečinnosti týkající se změny statusu chrámu Hagia Sophia v Istanbulu.
Jak si můžete tedy přečíst, o vyostřené situaci mezi Řeckem a Tureckem tam není ani zmínka, natož o jakékoliv žádosti o pomoc. O ničem takovém nepíší ani řecká média. Tomio Okamura a Ivan David si tuto informaci zřejmě vymysleli nebo čerpají z nevěrohodného zdroje.
Vyšlo na webu Manipulátoři.cz