Další Okamurovy lži: Tentokrát o tom, že Řecko žádá Rusko o pomoc

Tomio Okamura (ČTK)

Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Europoslanec Ivan David (SPD) a předseda SPD Tomio Okamura opět šíří nepravdy. Tvrdí, že “Řecká vláda požádala Rusko o pomoc proti agresi Turecka”. Ve skutečnosti však ani Kreml nic takového neuvádí.

Mezi Řeckem a Tureckem se ve středu vyostřil spor, když turecké stíhačky vlétly bez dovolení do řeckého vzdušného prostoru a turecká výzkumná loď Oruc Reis provádí v Egejském moři nelegální průzkum ropy. Co se týká sporu, Řecko požádalo o pomoc Německo, potažmo EU a USA. Německo i Spojené státy požadují, aby národ vedený Erdoganem v posledních několika hodinách přestal s vyhledáváním energetických zdrojů. „Pokud Ankara přestane provokovat, napjaté vztahy EU s ní by se mohly zlepšit,“ zdůraznil německý ministr zahraničí Heiko Maas během svého setkání s předsedou řecké vlády Kyriakosem Mitsotakisem.

A nyní k údajnému požádání pomoci. “Z podnětu řecké strany vedl Vladimir Putin telefonický rozhovor s předsedou vlády Řecké republiky Kyriakosem Mitsotakisem,” píše Kreml. Dále zpráva uvádí: “Vladimir Putin a Kyriakos Mitsotakis podrobně diskutovali způsoby dalšího rozvoje rusko-řecké spolupráce v různých oblastech. Uvedli, že je třeba zintenzivnit práci Smíšené rusko-řecké komise pro hospodářskou, průmyslovou, vědeckou a technickou spolupráci s důrazem na rozšíření právního rámce pro dvoustranné vztahy. Zvláštní pozornost byla věnována akci Cross Year of History plánované na rok 2021, zejména v souvislosti s nadcházejícím 200. výročím začátku řeckého národního osvobozeneckého hnutí.

Bavili se také o situaci se změnou statusu chrámu Hagia Sophia v Istanbulu, čímž zdůraznili výjimečnou kulturní, historickou a duchovní hodnotu tohoto jedinečného místa světového dědictví a význam jeho zachování jako pokladu celého lidstva a symbolu míru. A souhlasili spolu. Tito dva vůdci se dotýkali také řady otázek v regionální agendě včetně libyjského mírového procesu a situace ve východním Středomoří. Souhlasili, že budou udržovat další kontakty.” K hlavnímu tématu rozhovoru dodáváme, že Řekové jsou zklamáni postojem EU i Ruska, z nečinnosti týkající se změny statusu chrámu Hagia Sophia v Istanbulu.

Jak si můžete tedy přečíst, o vyostřené situaci mezi Řeckem a Tureckem tam není ani zmínka, natož o jakékoliv žádosti o pomoc. O ničem takovém nepíší ani řecká média. Tomio Okamura a Ivan David si tuto informaci zřejmě vymysleli nebo čerpají z nevěrohodného zdroje.

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]