Další ostřelování Záporoží. Rusové raketami poškodili budovu nemocnice

Zničený dům v ukrajinském městě Oděsa (ilustrační foto) (ČTK)

Zničený dům v ukrajinském městě Oděsa (ilustrační foto) | FOTO: ČTK

Ruská armáda provedla v noci na pátek další raketový útok na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny, píše server Ukrajinska pravda. Poškozena byla budova nemocnice, útok ale zatím nemá lidské oběti. Informaci nad ránem potvrdil také náčelník vojenské správy Oleksandr Staruch.

„Nepřítel opět zaútočil na předměstí Záporoží. Tentokrát rakety zasáhly blízko nemocnice. Lidé nebyli zraněni, ale budova je silně poničená,“ napsal podle ukrajinského serveru na sociální síť Telegram náčelník vojenské správy Záporožské oblasti Oleksandr Staruch.

Ruská armáda přichází až o tisíc mužů denně

Ukrajinská armáda podle generálního štábu odrazila za posledních 24 hodin ruské útoky u 11 obcí v Doněcké a Luhanské oblasti na Donbase. Způsobila také ruskému nepříteli ztráty ostřelováním sil v Záporožské oblasti. Válka Ruska proti Ukrajině pokračuje už více než devět měsíců.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksije Arestovyče Rusové každý den přicházejí o počet mužů odpovídající síle praporu. “Dokonce i v případech, kdy intenzivnost bojů klesá, ruská vojska na Ukrajině denně přicházejí o 400 až 600 zabitých a zraněných vojáků. V případě aktivních bojů je zabitých a raněných u ruských vojsk až tisíc za den,” řekl podle agentury Unian.

Nepolevujte, vybízí Wallace

Britský ministr obrany Ben Wallace vyzval podle serveru The Daily Beast Ukrajince, ať zachovají tempo své protiofenzívy a pokračují v útocích na ruská vojska i v zimních podmínkách.

“Vzhledem k převaze, kterou mají Ukrajinci ve výcviku se zbraněmi i kvalitě sil oproti demoralizovaným, špatně vycvičeným a špatně vybaveným Rusům, je v zájmu Ukrajiny zachovat tempo i v zimě,” řekl britský ministr s tím, že jde o radu, kterou dal ukrajinským kolegům.

Ukrajinská armáda podle něj dostala od mezinárodního společenství 300 tisíc souprav vybavení vhodného do polárních podmínek. Moskva ale posílá na frontu vojáky, kteří nemají  jídlo, ani zimní vybavení. “Jen země, která se nestará o své lidi, může poslat 100 tisíc svých občanů, aby buď zahynuli, utrpěli zranění, anebo dezertovali,” doplnil Wallace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články