Další ostuda vlády. Omylem zakázala hospodám točit pivo

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)  (Úřad vlády ČR)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Vláda se ještě během středy opakovaně omlouvala za zákaz prodeje piva v PET lahvích a do džbánů. Svůj omyl chtěla opravit, ale udělala další chybu – tentokrát omylem úplně zakázala hospodám, restauracím i kavárnám prodej jakýchkoliv rozlévaných nápojů ke konzumaci na místě.

Kabinet na dnešním jednání nedopatřením rozhodl, že „zakazuje prodávat rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci“. Z původní restrikce totiž vyňala zmínku o prodeji mimo vnitřní prostory a o alkoholu. Tím ale zakázala podnikům nalévat jakékoli nápoje, jež by host mohl vypít uvnitř. Zakázala tedy nalévat pivo, vařit čaj, kávu, prodat vodu a podobně. Host by si je nyní mohl jedině odnést s sebou.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová již uvedla, že jde o chybu a vláda ji chce napravit. „Došlo tam skutečně k nějaké chybě v přepisu, takže to bude ještě nějakým způsobem změněno, tak aby to skutečně bylo tak, jak je to zamýšleno. Myšlenka ze včerejška ale platí,“ uvedla pro server Novinky.cz.

„Dnešní usnesení vlády č. 1295 je možné vyložit tak, že zakazuje prodej celého spektra nápojů v restauracích, včetně např. točeného piva, rozlévaných limonád, čaje a kávy,“ řekl dále Novinkám Zbyšek Kordač z advokátní kanceláře Weinhold Legal. „Není mi známo žádné racionální zdůvodnění takového kroku. Proto to vypadá, že se jedná o legislativního ,šotka‘. Domnívám se, že usnesení vlády by takovéto chyby obsahovat neměla,“ dodal.

„Vláda svým novým nařízením omylem zakázala v restauracích prodávat jakékoliv nápoje. Tak jen můžeme doufat, že nám příště nějakým nařízením nezakáže i dýchat,“ okomentovala tento omyl na svém twitteru ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]