Další pád. Stát hospodaří nejhůře za šest let

FB Aleny Schillerové

Ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: FB Aleny Schillerové

Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 15,4 miliardy korun z červencových 9,7 miliardy korun. Loni v srpnu skončilo hospodaření státu v přebytku 14,8 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Meziroční srovnání je podle úřadu ovlivněno mimo jiné faktem, že v loňských prvních měsících získal rozpočet mimořádně 21 miliard korun jako část závěrečných plateb vztahujících se k unijnímu programovému období 2007 až 2013. Pro letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 40 miliard korun.

Schodek státního rozpočtu po očištění vlivu peněz z Evropské unie a finančních mechanismů byl podle MF 15,9 miliardy korun. Ve stejném období roku 2018 představoval takto očištěný výsledek schodek 5,4 miliardy korun.

„Jde o nejhorší srpnový výsledek od roku 2013,“ řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Hospodaření státu se v srpnu meziměsíčně mírně zhoršilo jak v absolutním, tak i v poměrném vyjádření. Deficit je ale podle něj nižší, než by vzhledem k původnímu záměru odpovídalo osmi měsícům hospodaření. Ve srovnání s předchozími lety proti plánu zřetelně zaostává výběr daní, konkrétně pak daně z příjmu fyzických i právnických osob či DPH. Výdaje zhruba odpovídají plánu, mírně zaostávají investice, což je ovšem v této části roku běžným jevem, dodal.

Analytik Komerční banky František Táborský očekává, že státní rozpočet zakončí tento rok poblíž svému plánu, tj. deficitu 40 miliard Kč. Riziko však vidí směrem k lepšímu výsledku v závislosti na schopnosti vlády uskutečnit naplánované investice. Deficit státního rozpočtu ale podle něj vyvažuje stále pozitivní hospodaření obcí a krajů a zdravotních pojišťoven. „Celkové veřejné finance by tak podle naší prognózy měly skončit v lehkém přebytku 0,2 procenta HDP,“ odhadl.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci srpna stouply meziročně o 69,2 miliardy korun na 969,8 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o 99,3 miliardy na 985,2 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 50,4 miliardy na 845,1 miliardy korun. Daňové příjmy bez pojistného na sociální zabezpečení meziročně stouply o 22,6 miliardy na 479,4 miliardy korun.

Inkaso DPH ke konci srpna meziročně stouplo o 5,2 procenta na 186,7 miliardy korun. Na spotřebních daních stát získal ke konci srpna 101,4 miliardy korun, meziročně o 0,8 procenta méně. Na dani z příjmu právnických osob rozpočet získal 70,4 miliardy korun, meziročně o 2,9 procenta více.

Nejvíce peněz z běžných výdajů je každoročně vynakládáno na sociální dávky. Ke konci srpna bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 400,2 miliardy korun, což je meziroční růst o 8,1 procenta. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o 8,9 procenta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner