Podle informací deníku BILD se dva zaměstnanci amerického velvyslanectví v Berlíně stali počátkem roku obětí zákeřné zbraně ruské tajné služby. O případech jako první informoval deník Wall Street Journal.
Dva zaměstnanci, kterým byla svěřena témata kritická k Rusku, byli ve svých bytech ve čtvrti Mitte několik měsíců bombardováni vysokofrekvenčními zvukovými vlnami, až oni i lidé v jejich okolí onemocněli takzvaným ‚havanským syndromem‘, stali se neschopnými práce a v některých případech musí být stále hospitalizováni pro těžké poškození mozku.
Podle informací deníku BILD se jedná o jednu zaměstnankyni, která se zabývala ruskými dezinformačními a kybernetickými pokusy o ovlivňování německé společnosti, a jednoho zaměstnance, který měl zabránit dokončení ruského baltského plynovodu Nord Stream 2.
Podle listu byli oba zaměstnanci ve své práci aktivní a spolupracovali s německými ministerstvy, bezpečnostními agenturami a nevládními organizacemi. Útoky na oba zaměstnance začaly na přelomu let 2020/2021, krátce po zvolení Joea Bidena novým americkým prezidentem. Muž ale nakonec své práce kvůli zdravotním problémům zanechal v únoru a žena v březnu 2021. Americký pracovník řekl, že nejen jemu, ale i jeho ženě a několika dětem se udělalo tak špatně a měli tak pocuchané nervy, že museli okamžitě opustit Berlín.
Kolegové zmíněné pracovnice jí nevěřili, když říkala, že každou noc trpí nesnesitelnými bolestmi hlavy a uší, které neustupují ani přes den, vnímala hlasité hučení a pálení. „Teprve o několik měsíců později zjistili v Národním vojenském lékařském centru Waltera Reeda nedaleko Washingtonu, že pracovnice v Berlíně utrpěla ‚poranění mozku srovnatelné s tlakovou vlnou při výbuchu‘. V rozhovoru pro Wall Street Journal nyní uvedla, že ‚neexistují žádné důkazy o tom, co se nám stalo, ale je patrné, že někteří z nás pracovali na otázkách souvisejících s Ruskem‘.“
Oba měli navíc podezření, že se stali terčem útoku ruských zpravodajských služeb. Zaměstnankyně si byla jistá, že ji agenti sledují při cestách domů a zpět. „Aby si ověřila své podezření, nejela v autě nejrychlejší cestou, ale objížděla. Všimla si, že za ní jezdí stále stejná auta. Všimla si také, že se kolem ní často objevují rusky mluvící lidé.“
Americké velvyslanectví ve čtvrtek oficiálně sdělilo deníku BILD, že „přistupuje ke všem zprávám o možných útocích na naše zaměstnance s maximální vážností. Vyšetřování toho, co bylo příčinou těchto incidentů a jak můžeme naše zaměstnance ochránit, pokračuje.“
List dále píše o tom, že vyšetřování amerických úřadů ohledně podobných případů sahá až do dob studené války. V polovině 70. let CIA varovala své pracovníky v Evropě a Rusku před „zvukovou zbraní“, kterou ruská KGB použila proti domům několika zaměstnanců zpravodajské služby. Američtí vyšetřovatelé předpokládají, že ruská tajná služba tuto zbraň od roku 2016 opět používá, nejdříve v kubánském hlavním městě Havaně, nebo ji, jako nedávno ve Vídni, dává k dispozici placeným zločincům, aby zneškodnili americké úředníky.
WSJ k případu napsal: „Ruské velvyslanectví v Berlíně na žádost o komentář poukázalo na vyjádření vysokého úředníka, který tento měsíc odmítl obvinění z ruského zapojení poté, co ve Vídni onemocněli zaměstnanci amerického velvyslanectví. ‚Zkrátka a dobře, rusofobní propagandistická mašinérie nadále chrlí falešné příběhy,‘ uvedl Alexandr Bikantov, zástupce ředitele tiskového odboru ruského ministerstva zahraničí.
Záhadné příznaky nahlásilo přibližně 20 amerických zaměstnanců v Rakousku – nejvíce od událostí na Kubě – a tamní úřady zahájily vyšetřování, uvedli rakouští a američtí představitelé. Mnoho, ne-li většina postižených Američanů, byli zpravodajští důstojníci, uvedl rakouský úředník obeznámený s vyšetřováním.