Další podivnosti v kauze otrávené Bečvy. Vyšetřovatel se pokusil odvolat sám sebe

Rybáři nakládají leklé ryby z řeky Bečvy (ČTK/Peřina Luděk)

Rybáři nakládají leklé ryby z řeky Bečvy | FOTO: ČTK/Peřina Luděk

Čtvrteční události související s loňským případem otravy ryb v řece Bečvě rozhodně na důvěryhodnosti vyšetřování nepřidají. Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS) totiž obdržel od kriminalisty Jiřího Hovorky email s oznámením, že byl tento muž z vyšetřování kauzy odvolán. Nakonec se však ukázalo, že se z funkce pokusil odvolat sám sebe.

Ve čtvrtek ráno se na sociálních sítích objevily spekulace, že byl hlavní vyšetřovatel kauzy Bečva odvolán z funkce. „Bečva znovu v pohybu. Podle mých informací byl vyšetřovatel katastrofy – kriminalista Jiří Hovorka – z případu odvolán,“ oznámil na twitteru starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Andrej Babiš s Milošem Zemanem (ČTK)

Ten vycházel z emailu, který mu ve středu zaslal přímo vyšetřovatel Hovorka. „Bohužel již s vámi nemohu více komunikovat, neboť jsem byl pro svou otevřenost k veřejnosti z vyšetřování odvolán. Nyní tedy ve věci budou rozhodovat jiní. Přeji vám mnoho úspěchu ve vaší činnosti a snad se někdy potkáme a budeme si o tom moci promluvit, ale to bude rozhodně delší doba,“ napsal kriminalista starostovi.

Že by byl Hovorka z vyšetřování odvolán, ale hned ve čtvrtek dopoledne dementovali policisté. „Ve veřejném prostoru se dnes dopoledne objevila zpráva, že byl odvolán jeden z hlavních vyšetřovatelů případu otrávené Bečvy. Není to pravda, jedná se o dezinformaci. Na případu nadále pracuje stejný tým vyšetřovatelů,“ vzkázali na twitteru.

Podle zdroje Deníku N měl Hovorka sám sebe zrušit v policejním systému jako vyšetřovatele, což je technicky možné, ale nic takového nebylo schváleno jeho nadřízeným. Kriminalista byl údajně pod velkým tlakem a veřejně se na sociálních sítích začal vyjadřovat k vyšetřování.

„Jakkoliv to lze snad pochopit v lidské rovině, z profesního hlediska to nelze akceptovat. Faktem je, že nebyl odvolán a nadále zůstává hlavním vyšetřovatelem v kauze Bečva. Jeho včerejší počínání si ale musíme ještě vyříkat uvnitř,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Rybáře a vědce vyšetřuje inspekce

Policisté kvůli otravě Bečvy z loňského 20. září stíhají společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a jejího jednatele Oldřicha Havelku. Firma spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly a vlastní také čističku odpadních vod pro několik společností. Některé z nich vypouštějí také kyanidy. Ty podle znaleckého posudku Jiřího Klicpery neskončily v čistících lagunách, ale vytekly potrubím – takzvaným rožnovským kanálem, který po patnácti kilometrech ústí do Bečvy. Ryby pak začaly hynout necelé čtyři kilometry po proudu.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

To však považují za nesmysl rybáři. Společně s vědci z Akademie věd ČR proto v polovině letošního srpna pokusně do Bečvy vylili u vyústění rožnovského kanálu solný roztok a zaznamenávali, jak se v řečišti chová.

„My jsme si chtěli ověřit, jak se bude chlorid sodný, čili solanka, který je anorganická záležitost stejně jako kyanid draselný, ve vodě chovat. A potvrdilo se, že se rozptýlil v celé šíři toku, v celém profilu řeky, už po 600 metrech,“ vysvětlil webu iRozhlas.cz předseda místní organizace Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou Stanislav Pernický.

Rybáři a vědci však za pokus s kuchyňskou solí možná budou mít problém. Jejich experimentem se zabývá Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Dostali jsme datovkou oznámení o zahájení kontroly inspekce,“ doplnil Pernický.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]