Další podpora pro Babišova média: v Lidových novinách inzeruje ČEZ

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Už jsme na to tak nějak zvyklí. Do vydavatelství Mafra, které patří premiérovi Andreji Babišovi, prostě čas od času proudí prostřednictvím inzerce veřejné peníze. Tentokrát vyšel v Lidových novinách inzerát skupiny ČEZ. Tu ze 70 procent vlastní ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou, Babišovou věrnou spolupracovnicí.

Už jsme samozřejmě slyšeli, že velkým médiím by podle vládního návrhu mělo přijít zdaleka nejvíc peněz ze státní podpory po koronavirové krizi. To je logické, stát sice nebyl schopen ani zdaleka pomoci malým firmám a živnostníkům, zato si na své přijdou Babišovi kamarádi (zejména ti, co mu byli na svatbě) a ze státního samozřejmě potřebuje něco získat i předseda vlády. Hlavně v době, kdy prodej jeho novin strmě padá, protože čtenářům nepřinášejí žádné relevantní informace.

Že tedy nějaké peníze pošle ČEZ, asi už nikoho nepřekvapí. Mafra ostatně dostává pravidelně peníze například od Českých drah, za poslední roky zde utratily 112 milionů. Přitom u konkurenčního vydavatelství Czech News Center to bylo pouze 17 milionů.

Jak informoval deník FORUM 24, v Babišových novinách inzerovalo také ministerstvo financí, a to přímo během koronavirové krize. Rádio Impuls, které patří do holdingu, zase dostalo peníze z kampaně na loterii Účtenkovka.

Babišův střet zájmů už dávno překročil všechny meze. V jiné zemi by bylo naprosto nemyslitelné, aby jakýkoli státní podnik či instituce posílaly peníze do médií, která vlastní politik, natož předseda vlády. Což ale pravděpodobně souvisí s tím, že v civilizované zemi by politik média vlastnit nemohl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]