Další pomoc živnostníkům je nutná kvůli diletantismu vlády, zdůraznil předseda ODS Petr Fiala

Předseda ODS Petr Fiala  (Česká televize)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Česká televize

Další pomoc živnostníkům a krajům, kterou chce na mimořádné schůzi sněmovny prosadit, je podle předsedy ODS Petra Fialy nutná kvůli diletantismu vlády. Promarnila šanci připravit se na novou vlnu koronaviru, uvedl ve čtvrtek Fiala v úvodu jednání dolní komory.

„Šíření viru se prakticky vymklo jakékoli kontrole, chytrá karanténa se rozpadla, nikdy nezačala fungovat a nikdo z nás neví, jak se bude situace vyvíjet za měsíc, jak to bude vypadat,“ uvedl Fiala. Reagoval tak na to, že počet nakažených koronavirem vzrostl druhý den po sobě o více než 1000 lidí. „Je naší povinností pomoci těm nejmenším, nejzranitelnějším a nejpočetnějším účastníkům naší ekonomiky,“ dodal.

Opozice chce projednat prodloužení úlev v sociálních odvodech pro menší firmy a drobné podnikatele až do konce roku, příspěvky státu krajům ve výši 50 korun na obyvatele, zavedení paušální daně pro některé živnostníky nebo upravit nárok na ošetřovné.

Vládní koalice opoziční návrhy odmítla. „Myslím, že to dělají z principu, je to Pavlovův reflex,“ poznamenal Fiala. Vláda snaze o prodloužení odpuštění sociálních odvodů vytkla, že by to znamenalo propad příjmů státu o 28 miliard korun, Podle Fialy je tato částka nízká v porovnání se schváleným půlbilionovým schodkem rozpočtu. Neobstojí ani argument, že podporu nahradí takzvaný kurzarbeit, neboť ten bude přijat nejdříve v listopadu, podotkl Fiala.

„Koronavirová krize nekončí a nikdo z nás neví, jak dlouho to bude trvat. Výjimečně s premiérem souhlasím v tom, že ČR čeká těžký podzim. Vláda promarnila čas na přípravu, poslední měsíce ve znamení chaosu a diletantismu,“ dodal Fiala.

Místopředseda pirátských poslanců Lukáš Černohorský uvedl, že první vlna epidemie koronaviru nepřinesla to nejpodstatnější, tedy ponaučení pro budoucnost, jejíž součástí je i onemocnění covid-19. „Bylo krátkozraké mluvit o ČR jako premiantovi v boji proti covidu-19. Pan premiér vydává stanoviska o slábnutí viru, která jsou v rozporu s odbornými stanovisky,“ podotkl.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek bude chtít, aby sněmovna vyzvala vládu ke spuštění třetího období pro výplatu kompenzačního bonusu. V něm by vláda měla zajistit výplatu peněz pro osoby samostatně výdělečně činné v kultuře, hlavně pro hudebníky. Podle něj nepůjde o zásadní částku, půjde řádově o stamiliony, nikoli o miliardy. „Pro jejich práci a jejich pokračování je to naprosto klíčové rozhodnutí,“ řekl.