Další posila pro boj s Rusy. Německo schválilo prodej stovky moderních houfnic

Houfnice PzH 2000 v holandských službách v roce 2009 v Afghánistánu (Gerben van Es/Ministerie van Defensie, wikimedia, CC0)

Houfnice PzH 2000 v holandských službách v roce 2009 v Afghánistánu | FOTO: Gerben van Es/Ministerie van Defensie, wikimedia, CC0

Německá spolková vláda schválila prodej 100 samohybných dělostřeleckých jednotek Panzerhaubitze 2000 společnosti Krauss-Maffei Wegmann pro potřeby ukrajinské armády. Německý vicekancléř Robert Gabek dal souhlas k prodeji již 13. července, ale firma informaci potvrdila až nyní.

Ukrajina zaslala Německu žádost o nákup houfnic PzH 2000 již v dubnu a celková hodnota podepsaného kontraktu na 100 samohybných dělostřeleckých kompletů činí 1,7 miliardy eur. Samotná výroba všech objednaných jednotek potrvá několik let. Proces však bude zahájen okamžitě. Podle výrobce bude rychlost výroby záviset především na dodávkách potřebného materiálu.

()

Ukrajina již od Německa obdržela před časem několik PzH 2000 v rámci vojenské pomoci po zahájení ruské agrese.

Tato zbraň patří k nejmodernějším samohybným dělostřeleckým systémům na světě. Jde o samohybnou houfnici ráže 155 mm, která dokáže zasáhnout cíl až do vzdálenosti přibližně 40 kilometrů. I rychlostí střelby patří mezi špičkové zbraně.

Během prvních 10 sekund zvládne vypálit tři střely, do minuty vystřelí osmkrát a dvacet ran vyšle na cíl do pouhých tří minut. Běžná kadence se pohybuje okolo sedmi ran za minutu, a to v závislosti na okamžitém zahřátí hlavně. Díky počítačem ovládanému systému řízení palby dokáže současně zasáhnout cíl několika projektily naráz. Posádku tvoří pět mužů, kromě velitele a řidiče také střelec a dvojice nabíječů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]