
Pete Hegseth FOTO: Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY SA 2.0
FOTO: Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY SA 2.0

Nový americký ministr obrany Peter Hegseth v interním memorandu nařídil svým podřízeným, aby v rozpočtu svých organizačních složek našli úspory ve výši osmi procent ročně po dobu následujících pěti let. To by celkem dělalo bezmála 35 procent, tedy necelých 300 miliard dolarů z ročního rozpočtu ve výši 850 miliard. Jen v příštím roce by šlo o snížení ve výdajích na obranu téměř o 70 miliard. Ve středu o tom informoval deník Washington Post. Republikáni ve sněmovně přitom pro letošní fiskální rok navrhují naopak navýšení rozpočtu Pentagonu o 100 miliard.
V Hegsethově memorandu jsou některé kategorie ze škrtů specificky vyjmuty. Patří mezi ně ochrana věnější hranice Spojených států, nebo například tzv. antibalistické rakety. To odpovídá prioritám staronového prezidenta Donalda Trumpa, který prohlásil, že by chtěl nad územím USA vybudovat protiraketový štít podobný izraelské Železné kupoli. Některé kategorie jsou ale definovány jen velice vágně. Pentagon například nesmí šetřit na munici, což ale zahrnuje ohromnou škálu výdajů.
Stahování ze světa
Naopak z možných škrtů nejsou vyjmuta například nová pilotovaná letadla. Elon Musk přitom dlouhodobě kritizuje vysokou cenu bojových strojů F-35 a dává najevo, že v době dronů je považuje za zastaralé. Stejně tak Hegseth nevyčlenil nové ponorky třídy Columbia, které mají v příštím desetiletí nahradit stárnoucí ponorky třídy Ohio. Ty mají jaderný pohon a jsou součástí tzv. jaderné triády. Na palubě mají rakety s jadernými hlavicemi pro případný odvetný úder.
Z textu nadále vyplývá, že snižování ropočtů se může týkat amerických veliteství sil v Evropě a na Blízkém východě. To by znamenalo redukci počtu vojáků nasazených v zámoří. Toto je jeden z bodů, s nímž budou mít republikánští zákonodárci nejspíše největší problém. Celkově se očekává, že škrty v Pentagonu narazí na odpor i v prezidentově vlastní straně.
Politické cíle
Hegseth se naopak v textu specificky pustil do programů DEI (diverzita, rovnost, inkluze) a snah adaptovat ozbrojené síly na globální klimatickou změnu. Prozatimní zástupce ministra Robert Salesses to označil za součást snahy uskutečnit změny vyplývající z politiky nového prezidenta.
Ten sice v kampani mluvil o nutnosti posílit americkou obranyschopnost a zvýšit výdaje na zbrojení, ale nedávno se nechal slyšet, že si dovede představit, že by Spojené státy na obranu v budoucnosti vydávaly jen polovinu toho, co v současné době. Pravomoc schvalovat rozpočet má ovšem v USA legislativa, kde se očekává, že i mnozí republikáni budou proti.
Velice kriticky se k uniklému Hegsethovu memorandu postavili demokraté. Senátor Chris Coons, který sedí v senátním Výboru pro obranný rozpočet, doslova prohlásil, že „výsledkem bude snížení bezpečnosti Američanů. […] Republikáni seškrtávají výdaje na obranu až na kost a Putin a Si oslavují.“ Z Republikánské strany zatím nezní ani kritika, ani podpora Hegsethova plánu.