Další prudký růst. V úterý přibylo 6274 případů covidu, v nemocnicích je přes 1100 lidí

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Epidemie koronaviru v Česku nadále nabírá na síle. Podle dat zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví, testy za úterý odhalily 6274 nových případů covidu-19, o den dříve to bylo přitom o dvě tisícovky méně. V porovnání s minulým úterým je přitom nárůst ještě markantnější – to laboratoře hlásily 3247 nových covidových infekcí. Znovu se také zvedl počet hospitalizovaných.

Nejčerstvější údaje ze středečního rána udávají, že v nemocnicích leží nyní s covidem 1146 pacientů, z toho 166 je ve vážném stavu. Minulé úterý přitom bylo hospitalizovaných 713, z toho 109 potřebovalo intenzivní péči zdravotníků. Zároveň také roste počet lidí, kteří s nemocí v Česku zemřeli – za posledních sedm dní úřady evidují 82 úmrtí, za celé září to přitom byla přibližně polovina tohoto počtu. V porovnání s loňským rokem je na tom Česko ale stále relativně dobře – přesně před rokem se za jeden den nakazilo přes 15,6 tisíce lidí a v nemocnicích leželo s covidem přes 6,5 tisíce pacientů, z toho skoro tisícovka vyžadovala intenzivní péči.

Miloš Zeman se svým poradcem Martinem Nejedlým (ČTK)

Aktuálně nejhorší je epidemická situace v jižních Čechách a na střední a severní Moravě a ve Slezsku. Smutný primát nyní drží podle publikovaných dat okres České Budějovice, kde za posledních sedm dní činí tzv. incidence skoro 506 nakažených na 100 tisíc obyvatel, následuje Prostějov s hodnotou 482 a Ostrava-město se 461 infikovanými na 100 tisíc obyvatel. Naopak nejlépe si aktuálně stojí západočeské okresy u hranic s Německem – Sokolov hlásí 27 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, Cheb necelých pětačtyřicet. Republikový průměr má přitom hodnotu 246.

Že záchyty nově nakažených budou v dalších dnech dále růst, řekl v úterý na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Odhadl, že týdenní průměr nově infikovaných se i při započítání sobot a nedělí vyhoupne k pěti tisícům denně, ve všední dny nebudou výjimkou ani záchyty přes sedm tisíc případů. Zároveň zmínil, že vytrvale rostoucí trend nejspíš nabourá čtvrteční státní svátek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články