Stavitelé ruského plynovodu Nord Stream 2 žádali marně. Spolková agentura pro sítě potvrdila regulaci Evropské unie. Odmítla tak žádost společnosti Nord Stream 2 AG o osvobození ze zmíněné regulace. Nesplňuje zákonné předpoklady, zdůvodnil úřad.
Nord Stream 2 nesplňuje předpoklady energetického zákona pro uvedené osvobození, odůvodnil v pátek své zamítavé stanovisko německý energetický regulační orgán. Společnost Nord Stream 2 AG, patřící ruskému státnímu koncernu Gazprom, požádala o osvobození od zmíněné regulace EU začátkem letošního roku. Informoval o tom německý deník Handelsblatt s odvoláním na neveřejně vydané stanovisko Spolkové agentury pro sítě, které má list k dispozici.
Bude-li se předmětná evropská směrnice vztahovat i na plynovod Nord Stream 2, pak k němu jeho provozovatelé v německých výsostných vodách Baltu budou muset zajistit přístup i třetím stranám. Kromě toho by byly poplatky za užívání tohoto potrubí pod kontrolou německého energetického regulačního orgánu. Předpis zároveň klade důraz na oddělení moci nad plynovody a zpracováním plynu, a to podmínkou, že výrobce plynu a provozovatel předmětné části plynovodu na německém území nesmějí být totožní.
Možnost osvobození z uvedené regulace je vyhrazena pouze plynovodům dokončeným do května 2019. To Nord Stream 2, který vede z Ruska až k německému pobřeží Baltu, nebyl a není. Zmíněná společnost spadající pod Gazprom však svůj domnělý nárok přesto vznáší s tím, že pojem „dokončení“ nelze podle ní nijak úzce vykládat.
Ruský stavitel tento svůj argument rozvádí v tom smyslu, že dokončení nelze pojímat jen ze stavebně-technického hlediska. Podle něj německý úřad musí brát ohled na to, že v době, kdy předmětná směrnice EU o vnitřním obchodu se zemním plynem vstoupila v platnost, už byly „s důvěrou k původnímu právnímu stavu“ uskutečněny miliardové investice.
Zmíněnou námitku Rusů však Spolková agentura pro sítě odmítá. Jak podotkla, pojem dokončení se chápe zejména z jeho stavebně-technického výkladu. „Hospodářsky-funkční pojetí není předmětem (směrnice),“ konstatuje regulační orgán.
Ruský projekt Nord Stream 2, před nímž varují analytici, že výrazně zvýší závislost Evropy na Rusku, a tím ohrozí její energetickou bezpečnost, provázejí potíže dlouhodobě. Výstavbu plynovodu přerušily americké sankce proti podnikům, které se podílejí na jeho budování. V prosinci opatření podepsal prezident Donald Trump. Záhy po jejich uvalení pozastavila práce na projektu švýcarská společnost Allseas a Rusko ke stavbě vyslalo speciální stavební loď z Dálného východu. Plavidlo Akademik Čerskij mělo být koncem března v Suezském průplavu.
Podle informací Technického deníku budou mít Rusové s nasazením jmenované vlastní lodi hned několik problémů. Jednak hrozí, že USA rozšíří sankce i na pojišťovny, které by zmíněné plavidlo pojistily. Jak upozorňuje jmenovaný server, bez mezinárodního pojištění loď v dánských vodách pracovat nemůže. Další potíž je v její malé výkonnosti. Zatímco loď švýcarské společnosti Allseas pokládala až šest kilometrů potrubí za den, ruské plavidlo je schopné za stejnou dobu položit jen jediný kilometr.