Další rána pro ruský plynovod. Nord Stream 2 podléhá regulaci, potvrdil úřad

Padla! U stavby plynovodu Nord Stream 2 Američané Kremlu nejprve zatopili sankcemi na lodě k pokládání potrubí. Nyní se sankcí bojí i pojišťovací koncerny.  (Wikipedia, Bair175)

Padla! U stavby plynovodu Nord Stream 2 Američané Kremlu nejprve zatopili sankcemi na lodě k pokládání potrubí. Nyní se sankcí bojí i pojišťovací koncerny. | FOTO: Wikipedia, Bair175

Stavitelé ruského plynovodu Nord Stream 2 žádali marně. Spolková agentura pro sítě potvrdila regulaci Evropské unie. Odmítla tak žádost společnosti Nord Stream 2 AG o osvobození ze zmíněné regulace. Nesplňuje zákonné předpoklady, zdůvodnil úřad.

Nord Stream 2 nesplňuje předpoklady energetického zákona pro uvedené osvobození, odůvodnil v pátek své zamítavé stanovisko německý energetický regulační orgán. Společnost Nord Stream 2 AG, patřící ruskému státnímu koncernu Gazprom, požádala o osvobození od zmíněné regulace EU začátkem letošního roku. Informoval o tom německý deník Handelsblatt s odvoláním na neveřejně vydané stanovisko Spolkové agentury pro sítě, které má list k dispozici.

Bude-li se předmětná evropská směrnice vztahovat i na plynovod Nord Stream 2, pak k němu jeho provozovatelé v německých výsostných vodách Baltu budou muset zajistit přístup i třetím stranám. Kromě toho by byly poplatky za užívání tohoto potrubí pod kontrolou německého energetického regulačního orgánu. Předpis zároveň klade důraz na oddělení moci nad plynovody a zpracováním plynu, a to podmínkou, že výrobce plynu a provozovatel předmětné části plynovodu na německém území nesmějí být totožní.

Možnost osvobození z uvedené regulace je vyhrazena pouze plynovodům dokončeným do května 2019. To Nord Stream 2, který vede z Ruska až k německému pobřeží Baltu, nebyl a není. Zmíněná společnost spadající pod Gazprom však svůj domnělý nárok přesto vznáší s tím, že pojem „dokončení“ nelze podle ní nijak úzce vykládat.

Ruský stavitel tento svůj argument rozvádí v tom smyslu, že dokončení nelze pojímat jen ze stavebně-technického hlediska. Podle něj německý úřad musí brát ohled na to, že v době, kdy předmětná směrnice EU o vnitřním obchodu se zemním plynem vstoupila v platnost, už byly „s důvěrou k původnímu právnímu stavu“ uskutečněny miliardové investice.

Zmíněnou námitku Rusů však Spolková agentura pro sítě odmítá. Jak podotkla, pojem dokončení se chápe zejména z jeho stavebně-technického výkladu. „Hospodářsky-funkční pojetí není předmětem (směrnice),“ konstatuje regulační orgán.

Ruský projekt Nord Stream 2, před nímž varují analytici, že výrazně zvýší závislost Evropy na Rusku, a tím ohrozí její energetickou bezpečnost, provázejí potíže dlouhodobě. Výstavbu plynovodu přerušily americké sankce proti podnikům, které se podílejí na jeho budování. V prosinci opatření podepsal prezident Donald Trump. Záhy po jejich uvalení pozastavila práce na projektu švýcarská společnost Allseas a Rusko ke stavbě vyslalo speciální stavební loď z Dálného východu. Plavidlo Akademik Čerskij mělo být koncem března v Suezském průplavu.

Podle informací Technického deníku budou mít Rusové s nasazením jmenované vlastní lodi hned několik problémů. Jednak hrozí, že USA rozšíří sankce i na pojišťovny, které by zmíněné plavidlo pojistily. Jak upozorňuje jmenovaný server, bez mezinárodního pojištění loď v dánských vodách pracovat nemůže. Další potíž je v její malé výkonnosti. Zatímco loď švýcarské společnosti Allseas pokládala až šest kilometrů potrubí za den, ruské plavidlo je schopné za stejnou dobu položit jen jediný kilometr.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]