Další rána pro „vodičkovce“. Přicházejí o kanceláře, rozhodla Jana Černochová

Jaroslav Vodička dostává v roce 2013 vyznamenání od prezidenta Zemana (ČTK/Vondrouš Roman)

Jaroslav Vodička dostává v roce 2013 vyznamenání od prezidenta Zemana | FOTO: ČTK/Vondrouš Roman

Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) se potýká s další nepříjemností. Musí vyklidit kanceláře v několika městech. Jde o prostory, které měl svaz pronajaté od českého ministerstva obrany. To však dalo na základě pokynu ministryně Jany Černochové svazu výpověď. Podle České televize museli „vodičkovci“ vyklidit prostory v Opavě, Českých Budějovicích a Jihlavě.

Rozhodnutí ministryně Černochové je podle sdělení mluvčí ministerstva Jany Zechmeisterové nekompromisní. „Ukládá ukončit veškerou podporu a součinnost ze strany ministerstva obrany při organizaci akcí, jejichž organizátorem je Český svaz bojovníků za svobodu,“ řekla mluvčí České televizi.

(Týdeník FORUM)

Pro Český svaz bojovníků za svobodu jde o další ránu v posledních měsících. Tou největší bylo odebrání státního zhruba šestimilionového příspěvku, který svaz dostával od vlády Andreje Babiše. Nová vláda Petra Fialy chtěla příspěvek nejprve snížit na milion korun, nakonec rozhodla, že svaz nedostane ani korunu.

„Způsob, jakým Český svaz bojovníků za svobodu pan Vodička vede, není správný. Komunistické postoje a vedení si nezaslouží takovou podporu státu,“ řekl před časem deníku FORUM 24 poslanec za ODS Jakub Janda, který byl iniciátorem odebrání příspěvku ČSBS. Kromě toho měl svaz problémy i s plněním formálních povinností příjemce podpory. Kontroly u ČSBS opakovaně našly chyby, v minulosti musel svaz část státního příspěvku vrátit, když kontroly zjistily, že si vedení svazu v rozporu s účelem dotací z peněz nakupovalo čokolády nebo špekáčky.

Jaroslava Vodičku si členové svazu zvolili do svého čela opakovaně. Přitom je to právě on, kdo je dlouhodobě terčem kritiky. Od samé podstaty – že svaz sdružující oběti a potomky totalitních režimů vede bývalý komunista, člen Pohraniční stráže a donašeč Veřejné bezpečnosti. Pro mnoho politiků jsou ale problematické i postoje Vodičky a směr, kterým svaz vede. Medailí ocenil například bývalého komunistického poslance a příslušníka VB, který v roce 1989 mlátil na demonstracích lidi toužící po svobodě. Kritizován byl ale například také za to, že si svazem nechával platit limuzínu s řidičem.

Není jasné, jak zásadní vliv budou mít kroky nové vlády na fungování svazu. Ten na zaslané otázky deníku FORUM 24 neodpověděl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články