Další rekord: V Česku přibylo 798 nakažených covidem-19

pixabay

Ilustrační foto | FOTO: pixabay

Podle statistiky ministerstva zdravotnictví přibylo za pátek v České republice 798 nově odhalených případů nákazy koronavirem. Je to rekordní počet od počátku pandemie.

V Praze bude kvůli většímu riziku šíření nemoci covid-19 nově povinné nošení roušek i v obchodech a školách a bary budou muset po půlnoci zavřít. Praha zůstává na tzv. semaforu, zobrazujícím riziko nákazy koronavirem, v oranžové barvě, a je tak nejvýznamnějším ohniskem nákazy v Česku. Německo a Slovensko kvůli tomu zvažují povinnou karanténu pro lidi přijíždějící z Prahy, případně i z celého Česka.

Ve čtvrtek přibylo podle webu ministerstva zdravotnictví 679 nakažených.

Okolní země kvůli situaci v Praze zvažují zavedení opatření vůči lidem přijíždějícím z Česka. V Německu budou možná lidé z Prahy či celé ČR muset po příjezdu do pětidenní karantény, řekl dnes Českému rozhlasu – Radiožurnálu náměstek ministra zahraničí Martin Smolek. Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí dnes nevyloučil zařazení Česka a Rakouska mezi rizikové země a také uzavření hranic s Ukrajinou. Na Slovensku musí lidé, kteří byli 14 dnů před příjezdem v rizikové zemi, nastoupit do karantény a nechat se otestovat na koronavirus.

Naopak při cestě do Česka ze zahraničí budou nově od pondělí 14. září muset lidé podstoupit test, nebo nastoupit do karantény, pokud přijedou z Kanárských ostrovů. Ty se tak přiřadí ke zbytku Španělska a Rumunsku, kde už tato povinnost platila dříve, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví.

V Česku nákaza zasáhla i samotné ministerstvo zdravotnictví. Hygienici ve čtvrtek informovali, že v souvislosti s pozitivním testem hlavní hygieničky Jarmily Rážové odhalili na ministerstvu další čtyři nakažené koronavirem. Dnes se zatím na ministerstvu nové případy neobjevily. Dva případy nákazy jsou na úřadu vlády, řekla Jágrová Blesku.

Kromě Rážové se nákaza potvrdila i u ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška. V karanténě je kvůli jednáním s Rážovou i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který měl ale negativní test na koronavirus. Vláda bude v pondělí jednat prostřednictvím videokonference jako při jarním počátku koronavirové epidemie.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner