Po Janu Kněžínkovi, jehož rezignace se nápadně kryla s únikem informací, že policie navrhuje obžaloby v kauze Čapí hnízdo, se kýve židle pod ředitelem pražské policie Janem Ptáčkem. Neoficiální důvod má být obdobný jako u Kněžínka: Nesplnil očekávání při hájení zájmů premiéra.

S tímto zjištěním přišel server Neovlivní (13. 5. 2019). Zprávy o hledání nového šéfa pražského krajského ředitelství podle něj probleskují zhruba od doby, kdy Ptáčkův podřízený, hlavní vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil, předal spis dozorovému státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi a navrhl poslat všechny obviněné k soudu.

Nesplnil očekávání?

„Nakolik to spolu souvisí, to nikdo nahlas neřekl. Ale jisté je, že Ptáček nesplnil očekávaní jistých kruhů, a to, že Nevtípil případ nedotáhne do konce,“ tvrdí zdroj z bezpečnostní komunity. Z tohoto důvodu se už má na jeho pozici připravovat výběrové řízení.

Kuloárové informace o chystaném Ptáčkově přesunu na jiné místo potvrdily jiné zdroje z policejního prezidia už před měsícem (server PPmagazin), které rovněž hovoří o jeho „manažerském selhání“. Jako satisfakce za uvolnění funkce mu prý bylo dokonce slíbeno povýšení na hodnost brigádního generála, což je v našich končinách běžný postup.

Nehledě na relevanci těchto zpráv, která se projeví časem, je skutečností, že optikou loni na jaře prováděných policejních čistek nový ředitel pražské policie očekávání zatím nesplnil. A přitom se docela snažil.

Nevítaný předchůdce

Změna na tomto postu se po parlamentních volbách v roce 2017 dala očekávat. Zvláště když se začala formovat jednobarevná vláda ANO, která přestože nezískala důvěru, začala provádět brutální čistky v bezpečnostních složkách. Nejprve to odnesl ředitel GIBS Michal Murín, který podlehl Babišově skandalizaci s přispěním státních zástupců.

Další na řadě už nechtěli podstoupit podobnou torturu a postupně z vedoucích míst odcházeli sami. Mezi nimi ředitel pražské policie Miloš Trojánek, který se opakovaně za komisaře Nevtípila veřejně postavil poté, co na něj útočil Babiš a jeho aparát, že jeho kauza je objednaná a účelově vytažená před volbami.

„Jsem nepříjemně překvapen snahou některých jednotlivců, kteří se snaží celé prověřování této kauzy zpochybnit a zpolitizovat. Proti tvrzením, že pražská policie v této věci pracuje na jakousi politickou objednávku, se důrazně ohrazuji,“ uvedl Trojánek. „Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo patří mezi nejzkušenější pracovníky odboru hospodářské kriminality. Osobně si ho za jeho profesionalitu a vysoké pracovní nasazení nesmírně vážím a má mou plnou důvěru,“ dodal.

Je zřejmé, že takový přístup se nesetkal s nadšením trestně stíhaného Andreje Babiše, který naopak potřebuje tuto zatěžující kauzu zlikvidovat a vytvořit kolem vyšetřovatelů clonu, že jsou nedůvěryhodnými loutkami mafie.

Vyšetřovatele nepodpořím

Z těchto důvodů byl za působení ministra vnitra Lubomíra Metnara loni v červnu dosazen Jan Ptáček, který je z jiného těsta a nijak neskrýval osobní ambice. Do „výběrového řízení“ se dvěma účastníky se přihlásil sám a jeho nástup působil jako předem dohodnutá šaráda.

„Když jsem se dozvěděl, že bude v Praze volné místo, tak jsem to považoval za určitý impulz a novou energii, možnost posunout se na pomyslném žebříčku o kousek výše. Je to pro mě určitě příležitost,“ řekl nový ředitel v rozhovoru pro deník Právo (18. 6. 2018).

Přislíbil hned v úvodu, že bude fungovat čistě manažersky a „nebude zabředávat do různých kauz“. Reagoval tak na přímý dotaz, zda souhlasí s předchozím ředitelem, že je potřeba podpořit podřízené, pokud jsou veřejně napadáni.

„Tyto věci by měli podporovat ti, kteří o nich něco vědí. K tomu, abych mohl podpořit jakéhokoli vyšetřovatele, bych se musel nejdřív seznámit s tím spisem, abych řekl, že ano, pracuje správným směrem a ofenzivně. Ale já jsem se s tímto konkrétním spisem neseznamoval a ani to v budoucnu neplánuju,“ prohlásil tehdy.

Snaha byla

Ptáček slovo dodržel a Nevtípila nepodržel, i když útoky z okruhu ANO neustávaly. Jako červená niť se přitom táhly odtud veřejně vypouštěné spekulace, že premiérovo stíhání bude zastaveno. Naopak projevil enormní zdrženlivost jakkoli se angažovat ve prospěch vyšetřování této citlivé kauzy, která už tři roky ovlivňuje politickou scénu.

To se projevilo loni v listopadu, kdy Ptáček na společné tiskové konferenci s městským státním zástupcem Martinem Erazímem odmítl, že by policie pochybila při vyšetřování únosu na Krym, oznámeného Andrejem Babišem mladším. Případ byl policií uzavřen až příliš rychle, aniž byl junior osobně vyslechnut, což je krajně neobvyklé.

Kauzu začala prověřovat GIBS a jak nedávno vyšlo najevo, dospěla k závěru, že tři policisté, kteří juniorovo oznámení odložili, pochybili. Dokonce jim hrozí trestní stíhání.

GIBS ovšem začala tři měsíce před ukončením vyšetřování Čapího hnízda prověřovat i Nevtípila a jeho roli ve starší kauze Neograph, ve které byla zpochybňována jeho nestrannost. Tato podezření však už byla jednou vyšetřována a bez důkazů odložena.

Žádné závěry z nového otevření případu zatím nejsou známy ani teď. Stojí ale za pozornost, že Nevtípila generální inspekci v této věci udal Ptáček, zatímco jeho předchůdce vyšetřovatele Čapího hnízda hájil.

„Neschopní“ na mušce

Přesto není nový ředitel v plnění neformálního zadání příliš úspěšný. Kauza dotačního podvodu běží dál, a dokonce se rozběhla její druhá větev: vyšetřování podezření z daňových úniků při zadávání reklamy firem z Agrofertu v nereálném objemu stovek milionů korun přes farmu Čapí hnízdo.

Padne tedy kvůli dosavadní „neschopnosti“ vedení policie, státních zástupců a bývalého ministra spravedlnosti zastavit premiérovy trestní kauzy další hlava, tentokrát už ve druhé generaci čistek? To ukážou nejbližší týdny či měsíce.

 

 

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora