Další sankce zkomplikují ruskému politickému plynovodu pojištění i certifikaci

Padla! U stavby plynovodu Nord Stream 2 Američané Kremlu nejprve zatopili sankcemi na lodě k pokládání potrubí. Nyní se sankcí bojí i pojišťovací koncerny.  (Wikipedia, Bair175)

Padla! U stavby plynovodu Nord Stream 2 Američané Kremlu nejprve zatopili sankcemi na lodě k pokládání potrubí. Nyní se sankcí bojí i pojišťovací koncerny. | FOTO: Wikipedia, Bair175

Stále ještě nedostavěný ruský plynovod Nord Stream 2, jehož prostřednictvím hodlá Kreml prosazovat svou agresivní zahraniční politiku, čeká díky dalším sankcím další zdržení.

Předmětný kremelský projekt se ještě ani neoklepal z první várky sankcí – ruská loď na pokládání potrubí Akademik Čerskij už sice připlula z Dálného východu do Německa, ještě ale není ani technicky připravená, aby mohla navázat tam, kde speciální lodě švýcarsko-nizozemské společnosti Allseas v prosinci 2019 právě kvůli sankcím skončily. A do toho se v minulém týdnu potvrdila hrozba poměrně citelných administrativních potíží.

Námořní zákony podmiňují plavbu a zejména pak stavební práce, jako je pokládka plynovodu, náležitým pojištěním – jenže vyjednavači Senátu a Sněmovny reprezentantů se právě usnesli na dalších sankcích, jimiž dostavbu Nord Stream 2 budou nadále blokovat. Cílí na pojišťovny, které by pojistily lodě, jež by se do projektu zapojily, a kromě toho i na certifikační autority, které by se jaly tomuto mocenskému nástroji Kremlu vydat osvědčení o způsobilosti k dodávkám plynu. Informoval o tom server Bloomberg.

Euractiv

Jedním z problémů Nord Stream 2 pro Evropu je skutečnost, že obchází jak Ukrajinu, tak i Polsko

O tom, jaké potíže mohou následovat po ignorování předpisů, se ruští stavitelé přesvědčili v říjnu, kdy společnost Gazprom od polského antimonopolního úřadu UOKiK dostala pokutu 29 miliard zlotých, tedy přibližně 175 miliard korun za to, že měla stavět plynovod bez povolení.

Jiné z nepříjemností Gazprom mezitím unikl. Projektu v jednu chvíli hrozila ztráta logistické podpory poté, kdy německá vláda, vedení trajektového přístavu Mukran na Rujáně i další zainteresovaní obdrželi v srpnu dopis, v němž tři američtí senátoři, republikáni  Ted Cruz, Ron Johnson a Tom Cotton, hrozili sankcemi společnostem, které by stavitelům předmětného plynovodu zajišťovaly dodávky vybavení či poskytovaly zázemí.  Společnosti Fährhafen Sassnitz, která vede zmíněný ostrovní přístav, pohrozili mohutnými sankcemi: „Pokud budete i nadále zajišťovat zboží, služby a podporu projektu Nord Stream 2, zničíte tím vlastní budoucí schopnost ekonomicky přežít,“ stálo v dopise. Kromě toho uvedení senátoři pohrozili vedení přístavu, členům dozorčí rady i podílníkům zákazem přicestování do Spojených států. Tyto pohrůžky se však zmíněnému ostřejšímu křídlu ochránců Evropy před zvyšováním energetické závislosti na Rusku zatím nepodařilo prosadit.

Z plánovaných 1230 kilometrů plynovodu zbývá ještě položit přibližně 120 kilometrů potrubí v dánských vodách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]