Další spor o krizový štáb: Hamáček se hádá s Babišem o to, komu jde o marketing

Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Novinář Michal Kubal citoval předsedu vlády Andreje Babiše, který v nové knize Pandemie obvinil vicepremiéra Jana Hamáčka z toho, že si z Ústředního krizového štábu udělal „marketingový projekt“. Ministr vnitra se proti tomu ohradil na Twitteru a z marketingu obvinil premiéra.

Babiš neustále odmítá spuštění Ústředního krizového štábu, ač to požaduje opozice i koaliční partneři. Podle kritiků je důvodem zejména to, že v takové chvíli by většinu pravomocí převzal Hamáček a předseda vlády by přišel o pozornost médií. Spor trvá již delší dobu, což ukazují i aktuální vyjádření.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Bylo jasné, že Hamáček si z toho udělá skvělý marketingový projekt včetně kvazi paralelní vlády,“ řekl v knize Pandemie, jak zveřejnil Kubal, Babiš. Hamáček na to odpověděl:  Já na rozdíl od některých kolegů považuji politiku jako službu, ne jako marketing. Ještě jednou, k čemu je ÚKŠ: je to poradní orgán vlády, nesedí v něm ministři, ale náměstci a experti. Doporučuje a koordinuje. Vláda pak přijímá strategická rozhodnutí. To je postup v době krize.“

Aktivaci krizového štábu v poslanecké sněmovně zastavilo hnutí ANO. Dolní komora neschválila ani další návrhy usnesení ke koronavirové krizi, jak je předložili Pirát Jakub Michálek, lidovec Jan Bartošek a Věra Kovářová z hnutí STAN. Pro žádost vládě o svolání Ústředního krizového štábu hlasovalo 43 z 88 přítomných poslanců. Vedle poslanců hnutí ANO návrh nepodpořili zákonodárci SPD a dva komunističtí poslanci.

Hamáček ve sněmovně svolání štábu hájil. „Jsem přesvědčen, že obecně platí to, že pokud máme osvědčené mechanismy, měli bychom je používat,“ uvedl.

Z mnoha navrhovaných usnesení sněmovna schválila jen poděkování mimo jiné lékařům, zdravotním sestrám, hygienikům, medikům a pracovníkům v sociálních službách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]