Další sporná zakázka: šéf lesní správy v Lánech posílá miliony muži stíhanému za smlouvy u Jermanové

Vratislav Mynář po boku Martina Nejedlého  (ČTK)

Vratislav Mynář po boku Martina Nejedlého | FOTO: ČTK

Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák, který je nepravomocně odsouzený, nejenom stále zůstává ve funkci, ale navíc pokračuje v zadávání veřejných zakázek. Informovaly o tom Aktuálně.cz a Hospodářské noviny, podle kterých Balák nejnověji přidělil bez vypsání tendru opravu tříkilometrové lesní cesty v areálu prezidentského sídla muži podezřelému z uplácení v souvislosti se zakázkou na opravu středočeských silnic v době působení někdejší hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové.

Podnikatel Otto Zach, jak upozorňuje Aktuálně.cz, je od letošního jara policií stíhán za to, že se podílel na manipulacích zakázek středočeské správy silnic. Podle detektivů měl na úplatcích poskytnout 170 milionů korun. Zach se však hájí, že to není pravda a že jeho firma ani neměla takový obrat, aby někomu takovou sumu mohla poskytnout.

Eric Drooker

Jde o to, že jeho společnost ZKP Kladno uzavřela v éře hejtmanky za hnutí ANO Jaroslavy Pokorné Jermanové s Krajskou správou a údržbou silnic Středočeského kraje smlouvy přesahující 700 milionů korun. Nyní ale Zach firmu dle obchodního rejstříku, jak poukazuje Aktuálně.cz, už nevlastní.

Otto Zach ovšem své zaměstnance, pozemky, budovy a stroje převedl do své druhé společnosti OZ Stavby, které se nyní daří získávat zakázky právě v areálu zámku v Lánech.

Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák, který je rovněž nepravomocně odsouzený za to, že manipuloval stamilionovou zakázku na zpevnění nádrže v areálu lánského zámku, podle zjištění Aktuálně.cz a Hospodářských novin první smlouvu se Zachem podepsal letos v květnu. Jedná se právě o zakázku na opravu tříkilometrové lesní cesty uvnitř areálu zámku.

Zachova firma OZ Stavby za ni má obdržet téměř sedm milionů korun, bez daně je ale zakázka těsně pod šestimilionovým limitem. Ten kdyby překročila, musel by Pražský hrad zakázku soutěžit dle zákona o veřejných zakázkách a přihlásit by se mohl kdokoliv, kdo by zveřejněnou soutěž dohledal na internetu, zdůrazňuje Aktuálně.cz.

Tato praxe je ovšem u Lesní správy Lány v čele s Milošem Balákem běžná. Už dříve tímto způsobem Balák, jehož nadřízeným je kancléř Vratislav Mynář, zadával třeba zakázky na právní služby pro advokáty, kteří pracovali pro prezidentova kancléře nebo kteří zastupovali prezidenta Miloše Zemana v kauze Peroutka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články