Novým auditorem kontrolujícím správnost proplácení zemědělských dotací se stala společnost Ernst & Young Audit. Současně však audituje jejich největšího příjemce Agrofert, hospodaření hnutí ANO a dříve i příjmy Andreje Babiše. Podle zjištění deníku FORUM 24 bude podezření z několikanásobného střetu zájmů prověřovat Evropská komise.
Portál Seznam Zprávy přinesl informaci, že ministerstvo financí letos vybralo nového auditora, kontrolujícího správnost čerpání dotací proplácených Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF). Přes tuto instituci proudí do tuzemských firem zemědělské dotace z evropských fondů, přičemž má dohlížet, zda jejich příjemci splňují předepsaná kritéria. Její vnější audit provádí ministerstvo financí, které si na tuto práci najímá externí auditorské firmy. Dosud ji zadávala společnosti BDO CA.
Audity za 130 milionů
Letos došlo ke změně a úřad ministryně financí Aleny Schillerové vybral českou pobočku poradenské skupiny Ernst & Young Audit (EY). Uzavřel s ní rámcovou dohodu za 130 milionů korun na sedmileté unijní rozpočtové období 2021 až 2027 a v květnu podepsal smlouvu na první rok.
Spolupráce státu a auditorů EY je ovšem problematická hned z několika důvodů. Stejná společnost má úzké vazby na Andreje Babiše. Dlouhodobě provádí audity holdingu Agrofert, ověřuje hospodaření hnutí ANO a podržela jeho šéfa ve sporu o doložení příjmů při nákupu 1,5 miliardy korunových dluhopisů.
Nepřijatelný střet zájmů
Ve světle současných problémů českého premiéra se střetem zájmů na evropské půdě působí toto propojení jako arogantní výsměch. Jak upozornil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), touto kontroverzní vazbou se nyní bude rovněž zabývat Evropská komise.
Zástupci nejsilnější europarlamentní frakce Evropské lidové strany v souladu s předsedkyní Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monikou Hohlmeierovou minulý týden poslali podnět Evropské komisi k prošetření podezření ze střetu zájmů, vyplývajícího ze spolupráce obou subjektů.
„Je absolutně nepřijatelné, aby auditor kontroloval plátce dotací, tedy stát, a zároveň jejich největšího příjemce Agrofert,“ řekl Zdechovský deníku FORUM 24. Z čeho vyplývají tyto pochybnosti?
Úkolem auditorů je kontrolovat, zda SZIF postupuje správně a zemědělské dotace jsou vypláceny v souladu s domácími i evropskými pravidly – tedy i co se týká střetu zájmů jejich příjemců. Pokud by fond tyto povinnosti dané zákonem porušoval, auditoři musí na tuto skutečnost upozornit.
Jelikož v poslední době zaměstnává nejvyšší evropské orgány kauza střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, hrozí paradoxně jeho umocnění, i když to obě strany – zemědělský fond i EY – vehementně odmítají.
Audity pro stát i Agrofert
Evropský parlament přijal drtivou většinou hlasů bezprecedentní rezoluci vyzývající Evropskou komisi k urychlenému řešení tohoto problému. Blíží se definitivní ukončení auditu sporných dotací plynoucích Agrofertu, a na konfliktní situaci nic nezměnilo ani bouřlivé jednání ukončeného summitu o záchranném fondu EU.
Existují vážné pochybnosti, zda dokážou auditoři Ernst & Young objektivně posuzovat střet zájmů v případě suverénně největšího příjemce unijních dotací Agrofertu, formálně vloženého do svěřenského fondu. Stejná společnost poskytuje lukrativní služby i Babišově impériu, které probíhají v různých rovinách.
Nejedná se jen o audity, posuzující správnost účetních uzávěrek holdingu. EY audituje i účetnictví některých velkých firem Agrofertu, jakou jsou Lovochemie, Deza nebo Penam, čerpající masivní a dnes pozastavené evropské investiční dotace – příkladem je proslulá stomilionová toastová linka.
Agrofert si u společnosti EY objednává i další poradenské služby, například při firemních akvizicích, které nechce specifikovat. O tom, že se nejedná o okrajovou spolupráci, svědčí celkově vyplacená suma 58 milionů korun jenom v roce 2018.
Toman na Babišově straně
Logicky musejí vznikat otázky, zda je myslitelné, aby mohl být takový subjekt věrohodným auditorem ve státních službách. Právě provázanost státní správy zvláště na okruh ANO, kam pochopitelně patří i spolehlivá ministryně Schillerová, je jedním z hlavních důvodů, proč evropské instituce kritizují absenci nestranné kontroly nad čerpáním unijních penězovodů.
V této věci dochází k rozporu mezi evropskými a českými úřady, včetně Státního zemědělského intervenčního fondu, které tvrdě hájí pozici premiéra Babiše a jeho střet zájmů nepřipouštějí. SZIF spadá do gesce ministra zemědělství Miroslava Tomana, zástupce vlivné agrolobby ve vládě, který šel vždycky na ruku Babišovým zájmům.
Svoji roli splnil i Tomanův státní tajemník Jan Sixta, který původně pracoval pro Babiše v době, kdy byl ministrem financí. Sixta iniciativně ještě před ukončením evropského auditu zpracoval a rozeslal manuál všem podřízeným institucím v rezortu zemědělství, jak postupovat při interpretaci zákona o střetu zájmů s dopady na Agrofert. Umetl holdingu cestu k veřejným penězovodům, jelikož se ho prý omezení vyplývající ze zákona netýkají.
Stanovisko přitom vycházelo ze závěrů Středočeského krajského úřadu řízeného hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO), které jsou v rozporu s nálezem auditorů Evropské komise. Šli by auditoři EY proti těmto nikoli náhodným aktivitám Babišova aparátu? O tom lze důvodně pochybovat.
Fake audit Babišových příjmů
Důvody ke skepsi vyplývají i z angažmá společnosti Ernst & Young v ožehavé kauze 1,5 miliardy korunových dluhopisů Agrofertu s mimořádně výhodným nezdaněným úrokem z počátku roku 2017, kdy byl Babiš vyzván, aby doložil příjmy na jejich nákup. Dodnes se mu to přesvědčivě nepodařilo.
Šéf ANO si tehdy zadal audity u společností Ernst & Young a PricewaterhouseCoopers, které byly obě s Agrofertem obchodně propojeny. Jejich zprávy byly odbornou veřejností označovány za „fake audity“, jelikož nešlo o audity podle mezinárodních standardů. Auditoři nebyli nadáni vyšetřovací pravomocí a vycházeli jen z neúplných údajů, které jim byly předloženy zástupci holdingu. Takto si je mohl Agrofert podepsat sám.
Něco podobného hrozí při „nezávislém“ auditování zemědělských dotací, na nichž má Babišův koncern mimořádný zájem. Neomalená drzost premiérovy oligarchické struktury už nepřekvapí, je ale trochu s podivem, že si takto poškozuje svůj kredit i významná poradenská firma. Vždyť musí být všem jasné, o co v této hře jde, a nemá smysl si hrát na schovávanou.