Další svědectví z Mf Dnes. Babiš volá novinářům a říká, co mají dělat, Plesl upravuje texty

Andrej Babiš telefonující, ošklivě mluvící. (repro youtube.com)

Andrej Babiš telefonující, ošklivě mluvící. | FOTO: repro youtube.com

Další svědectví novináře, který opustil redakci Mf DNES. Jan Novotný odkrývá, jak funguje redakce nejvlivnějšího „seriózního“ deníku v ČR. Podle něj Babiš volá samotným novinářům, zakazuje jim témata, říká, co mohou psát. Šéfredaktor Plesl prý upravuje texty podle přání ministra financí.

„Během posledních týdnů, kdy jsem ještě v Mf DNES pracoval, se mi šéfredaktor Plesl sám přiznal k tomu, že můj text s majitelem novin Babišem konzultoval. Jednalo se o text o hnutí ANO, který se Babišovi nelíbil. Sám mi dokonce několikrát volal a svůj nesouhlas s obsahem mých textů sdělil,“ napsal na svůj Facebook novinář Jan Novotný, který redakci Mf DNES před časem opustil.

Sídlo mediální skupiny Mafra (ČTK)

„Vzhledem k této zkušenosti i k svědectví lidí, kteří v Mf DNES i nadále pracují a snaží se v těžkých podmínkách dělat nezávislou žurnalistiku, jsem přesvědčen o tom, že vedení novin, konkrétně šéfredaktor Plesl a manažer Nachtigall, o skutečné roli svého ,speciálního‛ redaktora Přibila vědělo. A že vědělo i o jeho kontaktech s Babišem. V této kauze jde o pověst a legitimitu české seriózní žurnalistiky, kterou tento stát právě teď nutně potřebuje,“ doplňuje Jan Novotný.

„Plesl se přiznal, že s Babišem konzultoval můj text o pražské kandidátce na primátorku za ANO. Babiš mi sám volal kvůli mým textům o bývalých spolupracovnících StB, kteří vstoupili do ANO, a říkal mi, co mám psát a co ne. Samozřejmě chtěl, abych o tom nepsal,“ píše Jan Novotný v jednom z komentářů pod svým příspěvkem.

Andrej Babiš (ČTK)

Jde o dalšího novináře z Mf DNES, který se rozhodl odkrýt pozadí toho, jak jsou připravovány vlivné noviny Mf DNES. Dokazuje tak to, co zaznělo na nahrávce, kde se Andrej Babiš domlouvá s novinářem Mf DNES Markem Přibilem kdy jaké materiály proti ministru Chovancovi „pustit“ do tisku.

Dotyčného novináře Přibila z nahrávky redakce propustila, šéfredaktor listu Plesl se omluvil s tím, že šlo o selhání jednotlivce. Ukazuje se však, že realita může být odlišná. Další z bývalých novinářů Mf DNES Martin Biben v otevřené výpovědi zpochybnil, že by šlo o chybu jednotlivce. „Pro to, že role Přibila byla vedení známá, však hovoří daleko silnější indicie. Bývalého redaktora Týdne, který do Mf DNES nastoupil v únoru roku 2015, přivedl do Mf DNES jeho bývalý nadřízený z časopisu Týden a člen představenstva Mafry a ředitel rozvoje František Nachtigall. Právě ten Nachtigall, kterého Babiš i Přibil na záznamu několikrát jmenují a je jasné, že právě on je člověkem, který má mít podle Babiše o věci přehled a kterého měl Přibil informovat,“ píše Martin Biben.

Andrej Babiš se z redakce Mf DNES zná dlouhodobě minimálně ještě s Ivou Bezděkovou. Novinářka, která řadu let vedla zdravotnické médium Medical Tribune, následně společně s Babišem dávala dohromady pracovní skupinu, která analyzovala náklady nemocnic. „Oslovil mne přímo pan ministr Babiš. Sdělil mi, že sleduje moji práci novinářky, která dlouhodobě píše o korupci ve zdravotnictví,“ napsala Iva Bezděková před časem Zdravotnickému deníku. Z této expertní skupiny měla k dispozici exkluzivní informace, které mohla publikovat s předstihem oproti ostatním médiím. „Moje účast v pracovní skupině se s pozicí nezávislé novinářky slučuje skvěle. Jsem ráda, že věc, kterou jsem se léta snažila marně prosadit jako řadová novinářka, nyní prosazuje úřad, který má na tyto informace nárok,“ uvedla pro Zdravotnický deník v roce 2014 Iva Bezděková. Od roku 2016 tato novinářka pracuje v Mf DNES, kde se věnuje zdravotnickým tématům.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]