Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová už se zdárně vyšplhala mezi členy ANO omotané největšími skandály. Stojí tak po boku Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Jermanová není schopná vysvětlit, komu vyplatila z krajských peněz pět milionů korun, nechává svého manžela, aby k soukromým účelům užíval krajskou limuzínu, je zapletena do podivného rozhodnutí úředníků krajského úřadu okolo střetu zájmů Babiše, její jméno je zmiňováno v souvislosti s podezřelou zakázkou na opravu ulice, ve které bydlí. A teď přichází dost možná nejzávažnější problém. Člen finančního výboru krajského úřadu na ni podal trestní oznámení. Má jít o machinace se zakázkami v hodnotě stovek milionů.

„Trestní oznámení se týká podezření ze spáchání trestného činu zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ vysvětluje na úvod Michael Pánek, (ODS) člen finančního výboru Zastupitelstva Středočeského kraje. Ten na podivné hospodaření hejtmanky Jemanové upozorňuje dlouhodobě. Jako předseda finančního výboru sepsal už v roce 2017 zprávu o „Prověření správnosti a hospodárnosti u zadávání veřejných zakázek a hodnocení výběrových řízení u příspěvkové organizace Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje.

Podle Michaela Pánka se machinace mohou týkat zakázek ve výši až 670 milionů korun. Když své pochybnosti sdělil vedení kraje a požadoval forenzní audit, začaly se podle něj dít zvláštní věci. Audit kraj zadal, ale mělo jít o povrchní záležitost. „Po celou dobu upozorňování na machinace v KSÚS jsem čelil různým způsobům zastrašování či nátlaku, abych uvedené skutečnosti co nejméně zveřejňoval. Středočeský kraj na mě dokonce v této věci podal trestní oznámení. Dle právního posudku JUDr. Tomáše Sokola bylo toto trestní oznámení na mě účelové a bezpředmětné,“ popisuje Pánek, který je nejen krajským zastupitelem, ale také místostarostou Dobřichovic.

„Na základě všech těchto skutečností jsem se nakonec rozhodl bránit dalším machinacím s veřejnými zakázkami a plýtvání veřejnými penězi právní cestou a podal trestní oznámení na jeden z mnoha případů podivného hospodaření v KSÚS,“ uzavírá Michael Pánek s tím, že trestní oznámení bylo podáno tento týden.

 

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora