Pekárna Zelená louka, která patří do holdingu premiéra Andreje Babiše, neblaze proslula tím, že jí čeští daňoví poplatníci přispěli hned 100 miliony korun na údajnou inovativní výrobní linku na lepší toastový chléb.
Jenže jak upozornil server info.cz, tato pekárna figuruje i v auditu Evropské komise týkající se Babišova střetu zájmů. A auditoři objevili skandální pochybení. V první řadě měla pekárna spolupracovat na vývoji s Vysokou školou chemicko-technologickou, to bylo alespoň uvedeno v žádosti o dotaci. K tomu ale zjevně nedošlo.
“Žádný dokument neukazuje na to, že by se taková spolupráce mezi žadatelem a univerzitou odehrála v době žádosti o dotaci a že by taková spolupráce byla dokončena,” stojí v auditu na straně 45.
A co je zásadním problémem?
“Charakter výsledného produktu není inovativní,” konstatují auditoři. A věc je ještě horší, než by se mohlo zdát: linka, na kterou Pekárna Zelená louka chtěla získat evropské peníze (a kterou zaplatili z velké části Češi, protože ministerstvo financí Evropskou komisi nakonec o proplacení nepožádalo), již existuje několik let a používá ji německá pekárna Lieken, která taktéž spadá do holdingu Agrofert. Linku nebylo tudíž nutné vyvíjet jako výsledek inovace, nýbrž ji bylo možné postavit podle jiné linky v holdingu. To znamená i nižší finanční náročnost.
“Inovativní produkt ohlašovaný Pekárnou Zelená louka nemůže být považován za inovativní, když byl již vyroben a používán holdingem Agrofert,” upozorňují auditoři, čímž konstatují spáchání dalšího trestného činu dotačního podvodu, který by mohl být spojený s Agrofertem Andreje Babiše.
Hned v následujícím bodě auditoři navíc konstatují, že výdaje na linku jsou reálně ve výši 400 milionů, nikoli 650 milionů, jak bylo uváděno. Znamená to tedy umělé navýšení ceny, aby bylo možné žádat o vyšší dotaci. Podobných nesrovnalostí najdeme v auditu více. Zdá se, že vytvoření malé firmy, aby Andrej Babiš získal dotaci na Farmu Čapí hnízdo, nebylo ani zdaleka jediným podezřelým krokem v jeho dotační činnosti. Avšak postupy jsou vždy podobné. V kauze Čapí hnízdo firma, původně nesoucí jméno ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Agrofertu, poté změnila formu na akciovou společnost s akciemi na doručitele, a nebylo tak možné dohledat majitele ani jednoznačně prokázat její napojení na Babišův holding. Díky tomu následně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínky, se vrátila do skupiny Agrofert.
V této věci je Babiš trestně stíhán a policie již doporučila, aby byl obžalován. Při studiu auditu Evropské komise to ale vypadá, že Čapí hnízdo nebude ani zdaleka jediný podobný problém.
Podle zdrojů ČTK by do konce června měla dorazit ještě zpráva, která se týká zemědělských dotací. Pokud by i v této oblasti navrhovala jejich vracení, mohlo by to znamenat pro holding, který je největším producentem v českém zemědělství a potravinářství, významný hospodářský zásah.