Další tsunami lží a manipulace: Jak nám prý EU schválila dotace pro Agrofert

Andrej Babiš  (FB A. Babiše)

Andrej Babiš | FOTO: FB A. Babiše

Manipulace s fakty a záměrné směšování nesouvisejících věcí. Vytváření falešného obrazu reality. To jsou hlavní nástroje Babišova aparátu, který neustále zakrývá realitu a žongluje s fakty. Nyní vláda tuto metodu použila při zatemnění pravého stavu věcí kolem zemědělských dotací. Slyšíme, že EU schválila dotace pro Agrofert. Jenom nám to neříká EU, ale jen a pouze Babišovi úředníci. Strana prověřovaná a nikoli strana, která regulérnost dotací prověřuje.

Klíčová manipulace, na kterou skočil i Deník N (kterou pak také bezmyšlenkovitě přejala ČTK a od ní i Český rozhlas) má vsugerovat veřejnosti, že EU generálně schválila zadržované dotace pro Agrofert: Vláda bude žalovat Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací pro holding Agrofert, přestože Evropská unie nakonec většinu dotací schválila. Takto kupříkladu vyzněla zjednodušená informace uváděná v ranním vysílání Radiožurnálu.

Přesné znění zprávy ČTK, jež vychází z Deníku N, je zde:

Vláda se chce soudit, přestože zástupci Evropské komise při jednání s představiteli ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) minulý týden podle fondu uvedli, že nakonec souhlasí s proplacením všech projektů pro společnosti z holdingu Agrofert s výjimkou jednoho za 1,6 milionu korun. Je to z principu. Přestože Evropská komise řekla, že vyjma jednoho projektu je proplatí, chceme celkové rozhodnutí o neproplacení zažalovat. Nesouhlasíme s některými technickými detaily,“ cituje Deník N mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého.

Eric Drooker

Mluvčí Vojtěch Bílý jednoznačně lže v tom smyslu, že se nejedná o „technické detaily“, nýbrž o samotnou podstatu zadržení peněz pro Agrofert. Babišova vláda vymáhá peníze pro Agrofert přesto, že je podle názoru EK (a každého jasně myslícího člověka) Babiš v konfliktu zájmů. To je ten „technický detail“ – důvod zadržování peněz.

Úředníci převědčovali komisi, ale nepřesvědčili

Úředníci rezortu zemědělství se minulý týden dohadovali se zástupci Evropské komise o konfliktu zájmů Andreje Babiše a věc je zcela jasná i z jejich neochotné a zamlžené informace. Náměstek ministra zemědělství Jiří Šír řekl na tiskové konferenci, kterou zaznamenala Česká televize: „Jsem přesvědčen, že se nám podařilo včera kolegy z Evropské komise upozornit, že jejich pohled vychází z nějakého jejich pohledu evropského, ale že není v souladu s českým právním řádem.“ Vzápětí ale upozornil, že šlo jen o výměnu názorů, nikoli o shodu. Doslova přiznal: „Nedošlo včera ke sblížení všech stanovisek.“ Jinými slovy, českým státním úřadům se nepodařilo přesvědčit Evropskou komisi, že Andrej Babiš není v konfliktu zájmů. Je na tom vidět, jak státní správa oddaně bojuje za soukromé zájmy nejmocnějšího muže v zemi.

Stát bojuje za dotování Agrofertu

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Údajné schválení dotací pro Agroferet neplyne z žádného oficiálního stanoviska Evropské unie. Má se jednat o starší dotace ve výši 51 milionů korun, přiřknuté Agrofertu ještě před zpřísněním unijních pravidel zvláštním nařízením ze srpna 2018. Je možné, že se českému státu podařilo přesvědčit orgány EU, že dřívější právní normy nebyly tak přísné, a proto je správnější peníze uhradit. Ale ta podstata, sdělená již v předchozím auditu, že Andrej Babiš se nachází v konfliktu zájmů od samého vstupu do veřejných funkcí, je naprosto nezpochybnitelná. A ta má tu klíčovou relevanci pro posuzování naší mocenské situace a stavu právního státu.

Jaká jsou fakta:

Všichni tu víme, že Babiš ovládá MF DNES, Lidové noviny, radio Impuls a celou řadu médií.

Všichni víme, že Babišova mocenská základna se opírá o obrovský komerční holding. Nikdo normální tu nepochybuje o tom, že je to celé jeho, a faktem je, že konečným příjemcem zisků všech firem z holdingu Agrofert je on.

Všichni víme, že od samého počátku je souběh jeho ekonomické, mediální a politické moci zásadní realitou této doby. To je totiž ten pravý důvod, proč tu vládne. Protože je to celé jeho. Kdyby to neměl, nebyl by nic. Jeho lidé mu slouží právě proto, že je majitel.

Významná část státních úředníků, novinářů a politiků se tváří, jako by neuměli počítat do pěti a neuměli vyhodnotit souvislosti a jasná fakta a museli čekat na nějaký konečný verdikt. A právě na tom, že se mnozí novináři, úředníci a politici chovají jako nedůstojní hlupáci, je postavená Babišova neotřesitelná moc nad Českou republikou.

Může existovat ještě silnější důkaz o Babišově konfliktu zájmů než právě to, že stát bojuje za dotování Agrofertu?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články