Další útok na svobodná média v Polsku. Parlament schválil zákon omezující jejich vlastnictví

Ilustrační foto (Pixabay/kaboompics)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/kaboompics

V pátek byl polským parlamentem schválen reformní zákon, jehož cílem je omezit zahraniční vlastnictví mediálních společností. Kritici této kontroverzní legislativy tvrdí, že je navržena primárně tak, aby omezila televizní stanici TVN, jež má sídlo v USA a dlouhodobě kritizuje polskou politickou scénu.

Jak uvádí server iRozhlas.cz, TVN přijetí zákona označila za útok vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) na svobodná média. Vláda naopak tvrdí, že zákon má polský mediální prostor ochránit před vlivem Ruska a Číny.

Kontroverzní zákon

Legislativa nebyla jednohlasně přijata oběma komorami polského parlamentu. V září tohoto roku ji odmítla drtivá většina senátorů. Návrh zákona se ovšem nečekaně vrátil na jednací stůl Sejmu, kde má většinu právě PiS, jehož cílem bylo přehlasovat veto dolní komory.

()

Výsledkem bylo 229 hlasů proti 212, přičemž se zdrželo 11 zákonodárců. Nařízení ovšem nevstoupí v platnost do chvíle, než jej podepíše polský prezident Andrzej Duda.

Pokud se i tento krok naplní ve prospěch vládnoucí strany, nebudou moci firmy ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor vlastnit více než 49 procent podílu v jakékoliv polské televizi či rádiu.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o první omezení, jež vládnoucí strana vůči TVN zavedla, snažila se zmíněná televize vícero způsoby udržet své působení mezi polskými médii. Jedním z těchto způsobů byla registrace daného média, jehož vlastníci jsou Američané, v Nizozemí. Jediným akcionářem je zde ovšem pouze Discovery Inc., společnost, pod kterou TVN spadá.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Novela má tedy přinutit americké podnikatele k prodeji TVN, píše i Gazeta Wyborcza. Právě ta současně připomíná, že novela podle senátorů odporuje polské ústavě a je v rozporu s polsko-americkou obchodní dohodou. Primárně má ale představovat „atentát na svobodu slova v Polsku“. 

Na páteční jednání Sejmu reaguje i opozice, a to podáním trestního oznámení. Poslanec Práva a spravedlnosti Marek Suski si dle své ironické reakce z této skutečnosti nic nedělá. „Nejvýše si odsedím dva roky navíc,“ sdělil novinářům. 

Kritická situace polských médií

PiS převzala moc v Polsku před šesti lety. Právě za toto období klesl podle dw. com náš severní soused v indexu světové svobody tisku realizovaný Reportéry bez hranic z 18. na 64. místo.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

K tomuto poklesu vedla celá řada omezení a situací jdoucích za hranice evropských hodnot, stanovených Evropskou unií. Jako příklad je možno uvést zdanění zisku z reklamy ve výši dvou až patnácti procent dle velikosti společnosti. Právě zmíněný návrh zákona byl diskutován v únoru tohoto roku v polském parlamentu.

„I když proces postupného získávání kontroly a vlivu nad polským mediálním prostorem odráží především specifika polského mediálního systému a jeho vývoje po roce 1989, představuje také varovný signál i pro ty středoevropské země, v nichž snahy o omezení svobody médií politickými aktéry nebyly doposud tolik úspěšné,“ píše ve svém článku v Deníku Referendum odborník na média z Masarykovy univerzity Michał Tkaczyk.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články