Snaha menšinové vlády ANO ovládnout bezpečnostní složky pokračuje. Po nátlaku na GIBS následuje civilní rozvědka. Okolnosti a metody jsou podobné. Andrej Babiš projevil už dříve k vedení obou institucí nedůvěru a dnes jsou skandalizovány. Tento postup je o to nepřijatelnější, že kabinet stále nemá důvěru.
[ctete postid=“188717″ title=“Ištvanovo státní zastupitelství se chová jako justiční divize Agrofertu“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/03/Ištvan-komise-385×230.jpeg“ excerpt=“Olomoucké vrchní státní zastupitelství opakovaně slouží zájmům oligarchického hnutí “ permalink=“http://forum24.cz/istvanovo-statni-zastupitelstvi-se-chova-jako-justicni-divize-agrofertu/“]188717[/ctete]
Česká republika tím mimo jiné vysílá nepříznivý signál spojencům, jelikož je takto dramaticky napadena zpravodajská služba zaměřená na vnější vztahy. Úkolem rozvědky je sbírat informace týkající se politické, ekonomické a bezpečnostní sféry mimo naše území. Nyní je její renomé zásadně zpochybněno, což může u zahraničních partnerů vyvolávat otazníky.
Mnohé už napovídá, že startovní výstřel k útoku na Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), neboli civilní rozvědku, zazněl v Mladé frontě DNES. Deník na titulní straně bombasticky oznamuje, že rozvědka řeší „zřejmě největší skandál v dějinách tajných služeb“ (26. 3. 2018, „Rozvědka má obří skandál“).
Obří skandál
Inspekce ÚZSI vyšetřuje podezření, že z rozvědky údajně odtekly stovky milionů korun. „Na některé výdaje, které rozvědka proplácela, chybějí doklady, jiné – například nákup softwarové firmy – mají být údajně předražené nebo neúčelné,“ uvádí článek. Prověrku provádí sama ÚZSI z toho důvodu, že nikdo jiný to s výjimkou Nejvyššího kontrolního úřadu ze zákona dělat nemůže.
Skandální je bezpochyby samotný fakt, že informace o prověrce pronikla do novin, dlouhodobě manipulujících s nezákonnými úniky ze živých kauz. Případ bývalého člena redakce Marka Přibila, jenž na Šumanově nahrávce s Babišem domlouval předvolební dehonestaci ČSSD, je jen špičkou ledovce.
Jestliže jde o zpravodajskou službu, o to utajenější by měly být všechny operace, které v ní probíhají. Že si tím nelámou hlavu v provládním deníku, nepřekvapuje. Alarmující je ovšem spoluúčast ministra vnitra Lubomíra Metnara, pod něhož civilní rozvědka spadá.
„Ředitel ÚZSI po vzájemné dohodě se mnou nařídil prověřování hospodaření s finančními prostředky rozpočtu ÚZSI za poslední období,“ potvrdil ministr deníku. Zaúkolovaný ředitel rozvědky Jiří Šašek ho má o výsledku prověrky informovat, přičemž „zatím zůstává ve funkci“.
V utajovaném režimu
Jiřího Šaška jmenovala do funkce Sobotkova vláda v červenci 2014. Jeho osud prý závisí na výsledku vyšetřování, ovšem jak Mladá fronta DNES zlověstně poznamenává, „pod řadou investic, které v současnosti inspekce kontroluje, je Šaškův podpis“.
Současně deník farizejsky avizuje, že veřejnost se o výsledku kontroly nedozví, jelikož „vše bude v utajovaném režimu“. Tedy kromě mediálního útoku na hospodaření civilní rozvědky zinscenovaného redakčními zdroji, aniž se může kvůli mlčenlivosti jakkoli bránit.
To ostatně potvrdil i Metnar. „Vzhledem k tomu, že závěrečná zpráva bude obsahovat utajované informace, nebude možné její výsledky veřejně komentovat.“ Zároveň deník přiznává, že prověřování výdajů tajné služby je komplikované, jelikož „za účelem utajení rozvědka používá často prostředky v hotovosti nebo takzvané krycí firmy“.
ÚZSI stojí za Šumanem?
Nelze zapomenout na jednu podstatnou okolnost „obřího skandálu“. Babišovi leží ÚZSI v žaludku od loňského roku. Tehdy anonymní twitterová skupina Julius Šuman zveřejnila několik nahrávek, stavějících jej do nepříznivého světla. Ať už jde o výše zmíněné ovlivňování vlastních médií, manipulaci se živým spisem Bereta od zdrojů z bývalého ÚOOZ, nebo „klekání“ jemu podřízené Finanční správy na nepohodlné firmy.
Šéf hnutí ANO opakovaně vyslovoval podezření, že za těmito nahrávkami stojí právě civilní rozvědka. „Takové informace mám už delší čas, že se tam dějí podivné věci vůči mé osobě. Určitě se to nedělá oficiálně,“ tvrdil loni v květnu. ÚZSI má podle něj „údajně nějakou spolupráci s agenturou z Plzně. Je to řízeno panem Chovancem“. Zároveň však sám přiznal, že pro tato obvinění nemá žádné důkazy.
Ředitel civilní rozvědky se vzápětí ohradil. „Velmi důrazně odmítám veškeré záměrně šířené spekulace, které v posledních dnech a hodinách dávají ÚZSI do souvislosti s nahrávkami rozhovorů ministra financí Andreje Babiše,“ uvedl v prohlášení. „To, co je nám nesmyslně podsouváno, nikdy ÚZSI pod mým vedením nedělal a nikdy ani dělat nebude. A ani nesmí.“
Babišův člověk ve vedení
Nehledě na tyto peripetie došlo po nástupu vlády hnutí ANO ve vedení ÚZSI ke změně. Počátkem ledna rezignoval náměstek ředitele Zdeněk Blahut, považovaný za Chovancova muže. Právě jeho premiér podezříval, že stojí za akcemi proti jeho osobě.
Na jeho místo nastoupil Radek Musílek, se kterým se Babiš naopak dlouhodobě zná. Podle serveru Neovlivní spolu komunikovali kvůli privatizaci Unipetrolu, o který majitel Agrofertu usiloval a kvůli čemuž čelil podezření z korupce. Musílek pracoval v BIS, a poté přešel do ÚZSI, přičemž sběru informací o Unipetrolu se věnoval v obou zpravodajských službách. Pokud ředitel Šašek z nějakého důvodu odstoupí, rýsuje se už jeho náhrada.
Nepřátelské převzetí
Sečteno a podtrženo. Andrej Babiš má zatím nově našlápnuto k ovládnutí dvou bezpečnostních složek, Generální inspekce ozbrojených sborů (GIBS) a Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Jelikož u trestně stíhaného oligarchy platí rčení „podle sebe soudím tebe“, v obou případech hrozí zneužití v jeho prospěch.
Nepřijatelné jsou způsoby, jakým toho chce dosáhnout. Především se k této destrukci uchyluje vláda bez důvěry, nemající mandát podložený vlastní legitimitou.
[ctete postid=“189064″ title=“Boj o ovládnutí policie pokračuje. Šlachta se znovu hlásí do služby“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/03/Šlachta-Arifovič-385×230.jpeg“ excerpt=“Bývalému řediteli ÚOOZ Robertu Šlachtovi se stýská po velkých kauzách. Naznačil, že “ permalink=“http://forum24.cz/boj-o-ovladnuti-policie-pokracuje-slachta-se-znovu-hlasi-do-sluzby/“]189064[/ctete]
V obou případech jsou skandalizovány celé instituce. K tomu slouží i uměle vyvolané kontroly, ať už v prvním případě nařízené ministryní financí, nebo ve druhém případě ministrem vnitra, a cíleně vypouštěné zprávy o fatálních chybách v jejich hospodaření. V obou případech za vydatné pomoci novinářů napojených na premiérův zájmový okruh. Už jen proto si nelze příliš představit, že by se hnutí ANO těchto resortů vzdalo, jak požaduje ČSSD.
Nedá se vyloučit, že šetření v těchto institucích objektivně prokážou nějaká pochybení. Nelze se však současně zbavit dojmu, že jde o rutinní Babišovu metodu používanou v byznysu při „nepřátelském“ přebírání některých firem. Pokud se jejich vedení vzpouzelo, následovala jejich kriminalizace, dokud predátor nedosáhl svého. Použije stejnou metodu, až bude chtít ovládnout třeba policejní prezidium?