Další pádný důkaz Babišovy lži: úkoloval náměstka ministra, aby pracoval pro Agrofert

ČTK

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Čím se například zabývají zaměstnanci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR? Posuzují nabídky, které dávají soukromé firmy společnostem z holdingu Agrofert. A to na přímý pokyn premiéra Babiše. Ten přitom dlouhodobě lže, že s holdingem nemá nic společného. Má. Dokonce tolik, že neváhá úkolovat úředníky ministerstva, aby pro holding pracovali ve svém pracovním čase. Státem placení úředníci nepracují pro stát, ale pro firmy premiéra, který je v obřím střetu zájmů.

Naprosto skandální případ odhalil server Seznam Zprávy. Předložil dokumenty, podle kterých Andrej Babiš zaúkoloval náměstka Ministerstva průmyslu a obchodu Ondřeje Malého, aby posoudil obchodní nabídku, která přišla společnosti DEZA, jedné ze strategických firem holdingu Agrofert. „Z Úřadu vlády mi přišel e-mail, že pan premiér mě prosí o to, abych posoudil ten dokument, který jsem dostal, tak jsem tak udělal,“ přiznal pro Seznam Ondřej Malý, který mezitím na ministerstvu skončil.

Jenže Babišovi ani to nestačilo a Malého dále zaúkoloval, aby připravil odpověď, kterou DEZA soukromé firmě odešle. Vše se odehrálo v únoru roku 2018 a konkrétně šlo o budování sítě optických kabelů v Babišově chemičce. Malý je expert na datové technologie a bývalý novinář.

Přitom o rok dříve, v roce 2017, Andrej Babiš oznámil, že Agrofert vložil do svěřenských fondů a dále nemá s holdingem nic společného. Ačkoliv je přímo závislý na tom, jak holding hospodaří, ve svěřenských fondech ho zastupují jeho právníci a manželka a má možnost svěřenské fondy kdykoliv zrušit a převzít nad svými firmami přímou kontrolu.

Jak se ukazuje, Andrej Babiš opět lhal. Na řízení Agrofertu se stále podílí, a to do té míry, že osobně řeší i poměrně málo významnou záležitost, jakou je rozvod optické sítě v chemičce ve Valašském Meziříčí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner