Další velezásadní sdělení Babiše. Mezi lidi, kterým chce dělat prezidenta, už nebude chodit

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Mimořádné tiskové prohlášení Andreje Babiše, svolané na úterní čtrnáctou hodinu, vyvolalo v optimističtější části veřejnosti nadějné očekávání: Andrej Babiš se asi chce omluvit za to, jak popřel spojenecké závazky České republiky. Realita byla úplně jiná. Kandidát na prezidenta chtěl jen dát vědět, že mezi ty lidi, co jim chce dělat prezidenta, už nebude chodit.

V prezidentském duelu v České televizi pronesl Andrej Babiš v neděli zaznamenáníhodné výroky na téma, jak jsou pro něj závazné mezinárodní dohody České republiky a členství naší země v euroatlantických obranných strukturách. Cituji – s vyškrtnutím vykrucování, do kterého Babiš občas upadal:

Moderátor: Pane Babiši, má Česko poslat vojáky do otevřeného konfliktu v případě útoku na Polsko nebo pobaltské státy?

Babiš: Kam myslíte? Do války? Určitě ne.

Moderátor: Pokud by bylo napadeno Polsko nebo pobaltské státy, mělo by Česko poslat vojáky na obranu těchto spojenců?

Babiš: Já vám to vysvětlím. Ne, určitě ne. Já chci mír, nechci válku. A v žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války.

Odvolávám, co jsem odvolal!

Po opravdu masivním pohoršení, které ten výrok vyvolal, Andrej Babiš na twitteru vysvětlil, že co řekl, vlastně neřekl. „Pokud by ale došlo reálně k napadení, pochopitelně bych dodržel článek 5. O tom není debata,“ objevilo se na sociální síti šéfa hnutí ANO.

I jeho věrní se záhy přidali, a všichni, kdo v hnutí ANO něco znamenají, potvrdili, že na nějakém Babišově žvástu pranic nezáleží, a že pravda je úplně někde jinde, než v České televizi říkal.

Andrej Babiš (ANO) (ČTK / Deml Ondřej)

„Závazky vůči Severoatlantické alianci jsme vždy plnili a plnit budeme. O tom není pochyb. Pan Babiš se vyjádřil jasně i na twitteru, prostě nechtěl odpovídat na další hypotetickou otázku. Takovou situaci vůbec nechce připouštět a já se mu nedivím. Článek 5 ale nikdy nezpochybnil,“ napsala novinářům webu Novinky.cz hlava poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová, jejíž plnou loajalitou si může Babiš být jist asi i v momentě, kdyby snědl pandu.

„Babiš i v rámci té debaty mnohokrát mluvil o koordinaci v rámci NATO a článek 5 nikdo nezpochybňuje. Jen nechtěl takovou situaci připouštět, protože je špatně v této situaci mluvit o další eskalaci války a spíše je třeba mluvit o míru,“ napsala poslankyně hnutí ANO Klára Dostálová. První místopředseda hnutí a místopředseda sněmovny Karel Havlíček, jeden z Babišových nejvěrnějších, pak webu poslal esemesku, že článek 5 zavazující Českou republiku k vojenské účasti při napadení některého člena NATO prý Babiš nezpochybnil. „A po vysílání to jednoznačně potvrdil na sítích,“ reagoval Havlíček.

Co na to spojenci?

Seznam Zprávy monitorovaly zahraniční rezonance Babišova televizního výroku. Polský rozhlas už v neděli večer, hned po Babišově prohlášení, reagoval: „Andrej Babiš, který se uchází o post českého prezidenta, deklaroval, že by byl jako velitel ozbrojených sil proti vyslání českých vojáků na obranu Polska v případě útoku na naši zemi.“ Litevský veřejnoprávní server LRT zase publikoval článek s titulkem „Samozřejmě, že ne. Bývalý český premiér říká, že by v případě ruské agrese nebránil pobaltské země.“

Český rozhlas pak píše: „Estonský ministr Urmas Reinsalu je (Babišova slova, pozn. aut.) označil za nejhorší příklad zasahování domácí politické kampaně do bezpečnostních otázek. „Pan Babiš by si také měl vzpomenout na historii včetně roků 1968 a 1938,“ uvedl.“

Andreji Babišovi se už jen jako kandidátovi na prezidenta podařilo zásadně znevěrohodnit naši zemi v očích spojenců.

Přijde omluva?

Na úterý na čtrnáctou hodinu pak svolal Babiš mimořádnou tiskovku, vystoupení pro novináře. „Kandidát na prezidenta Andrej Babiš vystoupí v úterý na mimořádné tiskové konferenci, a to ve 14:00. Web iDnes.cz ji bude vysílat živě. Bývalý premiér dopředu téma neprozradil. Jeho soupeř Petr Pavel ho vyzval, aby odstranil štvavé billboardy šířící strach z války a omluvil se vojákům, u nichž mohl mezi veřejností vyvolávat dojem, že touží po ozbrojeném konfliktu,“ poutal například Babišův web iDnes.cz.

Asi všichni – nejen já – čekali, že se na té tiskovce Babiš za své výroky, jak by nepodpořil spojence, omluví. Když přenos započal, Babiš však začal stížností, že má prý u řečnického pultu moc malý stoleček. Na klopě měl českou vlajku a hleděl do papírů na řečnickém pultu, až konečně přišel na řadu projev. Začal obálkou s nábojem adresovanou jeho manželce, o které mluví od soboty. A pak vyzval všechny, aby se k sobě chovali slušně.

Hokejová legenda Jiří Hrdina v tričku Bez Babiše a Okamury bude nejlíp! (FORUM 24)

Přesto, že on prý byl vždy pro slušnost, tak mu dnes ráno přišel anonym, že ho někdo přijde zastřelit, když vyhraje volby. „Buďto prohrajete, nebo zemřete,“ citoval Babiš údajný anonym – a prý vše nahlásil policii. Ale situace se prý vyostřuje a lidé jemu a jeho týmu vyhrožují. A také mu spílají na twitteru, OCH! A stoupá prý agresivita i na mítincích, ACH! A lidé mu i na transparentní účet píšou, že je škoda, že Babiše jeho maminka nepotratila, UCH! Pak přišla pointa: Babiš do voleb ruší kontaktní kampaň, výjezdy mezi občany. Nechce prý dávat záminku k útoku. Jeden jeho citát mi zvlášť utkvěl v paměti: „Přestaňme se zlobou a nenávistí,“ děl muž, co své odpůrce nedávno označil za nacisty a fašisty. Ale to je už jen bizarní maličkost.

Výjimečně byl Andrej Babiš ochoten odpovědět na tři otázky novinářů. Ale už při druhé odpovědi začal vyčítat novináři Respektu, že píše pro provládní médium. Poté se vymezil proti generálu Pavlovi. Vyložil, že vojáky vždy podporoval. Bojoval s nimi proti covidu. Ale Pavel? Ten prý neudělal pro naši zemi v posledních letech nic. Naši členové – mínil anonisty – neútočí, útočí FORUM 24, když posílá „miliony lží“ do schránek občanů. Poté pan velkouzenář utekl.

Zklamání, či lichotka?

Na jednu stranu byla ta tiskovka zklamáním. Ne, Babiš se veřejně za nehorázné popření vojenských závazků neomluvil. Zato byla překvapující: Kandidát na prezidenta sděluje národu, že s ním – s tím národem, s lidmi, kterým chce dělat prezidenta – nechce mít nic společného a nebude mezi ně chodit. Je to hezké upřímné vyznání, které ale v boji o prezidentský úřad trochu diskvalifikuje. Ovšem nejen pro mne, ale pro celou redakci deníku FORUM 24 i Týdeníku FORUM je velkou lichotkou, že Babišovi děláme tak velké starosti, že má nutkání na náš web i noviny plivat i na rychlotiskovce, která netrvala ani deset minut. Neumím si to vyložit jinak, než že to děláme dobře. Je velkou lichotkou, že jsme jedním z hlavních témat možná poslední Babišovy tiskovky před volbami.

Co říct závěrem? Díky za poklonu, budeme v naší práci po povzbuzení z vašich úst pokračovat ještě intenzivněji než dosud.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články