Další velký problém Romana Prymuly. Lobboval za výrobce vakcín, v dopisu uváděl za ČR lež

Roman Prymula  (ČTK)

Roman Prymula | FOTO: ČTK

Roman Prymula má další velký problém. A tentokrát vážnější než tajný večírek v době zákazu. Jako náměstek na ministerstvu zdravotnictví lobboval za firmu vyrábějící vakcíny. Při tom vystupoval tajně za Českou republiku a lhal. Informaci zveřejnil server Seznam zprávy. Událost z roku 2018 pravděpodobně vedla k tomu, že Prymula na ministerstvu zdravotnictví letos na jaře skončil, nedostal totiž bezpečnostní prověrku.

O co tedy šlo? V roce 2018 poslal náměstek ministra zdravotnictví Prymula dopis Světové zdravotnické organizaci, ve kterém uvádí, že v České republice je snaha vyrábět vakcíny proti dětské obrně.

„Dopis z českého ministerstva zdravotnictví oznamuje, že firma Praha Vaccines splnila nejpřísnější kritéria, a že právě ona plní klíčovou funkci národního a mezinárodního charakteru pro manipulaci s virem přenosné dětské obrny. Uvádí se, že má status „Polio Essential Facility“/PEF,“ uvádí Seznam, který také zveřejnil kopii dopisu. Dokument nemá číslo jednací a není uložen nikde v systému ministerstva. Jeho pravost však potvrdil Prymula i Adam Vojtěch, který o dokumentu nevěděl a dozvěděl se o něm až od Světové zdravotnické organizace po několika měsících od doručení.

V kauze je hned několik problémů. Například ten, že státní úředník Prymula lobboval za mnohamiliardový byznys soukromé společnosti. Závažný problém je také v tom, že Prymula lhal. Uvedená společnost Prymulou uváděný status „Polio Essential Facility“/PEF neměla.

Prymula přitom nelobboval jen u Světové zdravotnické organizace (WHO). Za výrobu vakcín měl bojovat i v České republice, konkrétně u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), přes který by muselo projít schválení případné výroby vakcín. Jenže úřad se proti záměru tehdejšího náměstka Prymuly postavil. „Já jsem tehdejšího náměstka pochopitelně přijala. Předtím poslal požadavky WHO, které by náš úřad musel splnit. Jenže to nebylo možné,“ řekla Seznamu ředitelka SÚKL Irena Storová. „Museli bychom například dodat speciálně vyškolené experty k výrobě a tak dále. Jenže SÚKL takové lidi neměl, nemá, vyškolit je by trvalo léta. A nebylo jasné, kdo by to celé zaplatil. To vážně nešlo, musela jsem to odmítnout,“ dodala Irena Storová.

Záměr, za který podivnou metodou lobboval Roman Prymula, nakonec indické společnosti nevyšel. Nyní se snaží v tomtéž areálu nedaleko Prahy vyrábět části vakcíny proti čínskému viru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]