Další výhoda očkování. Vakcíny chrání před dlouhým covidem, zjistili vědci

Ilustrační foto  (pixabay.com)

Ilustrační foto | FOTO: pixabay.com

Podle aktuálního výzkumu britských vědců dokončené očkování proti covidu-19 neposkytuje ochranu pouze před nákazou jako takovou. Výzkumníci totiž zjistili, že vakcína také chrání před takzvaným dlouhým covidem tedy před vleklými zdravotními obtížemi, které hlásí pacienti i řadu měsíců poté, co se z koronaviru vyléčili.

Studie vedená vědci z King’s College London dospěla k závěru, že lidé, kteří nebezpečný virus chytnou i navzdory tomu, že jsou proti němu očkovaní, mají ve srovnání s neočkovanými jedinci o polovinu nižší riziko toho, že se u nich rozvinou symptomy trvající déle než čtyři týdny, píše britská BBC s odkazem na lékařský žurnál The Lancet.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Řada nakažených covidem-19 zvládne virus porazit za několik týdnů, u některých pacientů ale různé příznaky a zdravotní potíže přetrvávají i měsíce poté, co se infikují. Tento takzvaný dlouhý covid se přitom může rozvinout i u lidí, kteří nemoc prodělali s pouze mírnými příznaky.

Výzkumníci zdůraznili, že je očividné, že očkování zachraňuje životy a předchází těžkému průběhu onemocnění, ale vliv vakcín na rozvinutí dlouhodobých symptomů dosud nebyl zdaleka tak jistý. Vědci přitom pracovali s opravdu velkým objemem údajů využili specializovanou mobilní aplikaci, která disponovala v době provedení výzkumu daty od 1,2 milionu dospělých po první dávce vakcíny a od 971 tisíc s oběma dávkami.

Analýza mimo jiné ukázala, že mezi plně vakcinovanými chytil znovu covid jen asi každý pětistý člověk mezi téměř milionem očkovaných bylo 2370 případů. A z 592 plně očkovaných uživatelů, kteří do aplikace zadávali údaje déle než měsíc, hlásilo takzvaný dlouhý covid přibližně pět procent z nich. U neočkovaných to bylo procent jedenáct.

Pro ilustraci ve Velké Británii už má dokončené očkování dvoudávkovou vakcínou podle BBC přibližně 79 procent lidí, v Česku podle statistik ministerstva zdravotnictví dostalo druhou dávku přibližně 5,5 milionu zájemců, tedy kolem 52 procent populace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]