Další vyřizování účtů v ČSSD. Hamáčkovi nadále vadí Petříček, chce ho dostat i z čela pražské kandidátky

Premiér Andrej Babiš, ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministr vnitra Jan Hamáček a prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš, ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministr vnitra Jan Hamáček a prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Předseda ČSSD Jan Hamáček i nadále brojí proti odvolanému ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi. Podle informací deníku Právo jej chce zbavit kandidatury v čele pražské kandidátky v říjnových volbách do poslanecké sněmovny. Neklidné vnitrostranické dění v sociální demokracii tak stále přetrvává.

Eric Drooker

„Mám nominaci pražské organizace. Nyní se chci věnovat více rodině, ale z politiky úplně neodcházím,“ uvedl pro deník Právo bývalý ministr zahraniční Tomáš Petříček (ČSSD). Z funkce šéfa diplomacie ho odvolal znovuzvolený předseda Jan Hamáček, kterému vadí dokonce tak, že ho chce zbavit i další významné pozice v sociální demokracii. Nepřeje si, aby Petříček kandidoval do sněmovních voleb v čele pražské kandidátky.

Hamáček podle zdrojů Práva usiluje o to, aby byl Petříček nahrazen ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD), která po sjezdu minulý týden působí jako místopředsedkyně strany.

Jenže tímto postojem se Hamáček dostává do střetu ve straně. Se svou pozicí na prvním místě na kandidátce počítá. Stejně jako předseda pražské ČSSD Petr Pavlík. Ten se ohradil, že nevidí důvod měnit nominaci, když už o tom strana rozhodla. Petříček je podle něj výraznou osobností sociálních demokratů. „Není důvod to měnit, protože jsme si schválili za lídra Tomáše Petříčka, který je známý, je vidět, má jasný profil,“ řekl Pavlík. Připustil však, že vedení strany má pravomoc kandidátku měnit.

Do čela ministerstva zahraničí má za Tomáše Petříčka usednout dlouholetý spolupracovník ČSSD Jakub Kulhánek. Prezident Miloš Zeman ho do funkce jmenuje ve středu odpoledne na Pražském hradě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články