Koncem května uběhne ultimátum, které dostali pracovníci ruské ambasády ke svému odchodu. Dojde tak k završení diplomatické přestřelky, vzniklé v souvislosti s odhalením ruských agentů, kteří se podíleli na útoku na muniční sklad ve Vrběticích. Na co kauza Vrbětice poukázala? Jaký bude další vývoj? A budou napjaté vztahy dál eskalovat? Deník FORUM 24 zjišťoval odpovědi u Jana Šíra, experta na mezinárodní vztahy, a také u britského profesora Marka Galeottiho.
V roce 2014 vybuchl muniční sklad ve Vrběticích a podle tajných služeb se na tomto činu podíleli dva ruští špioni. Tragédii, kvůli které zemřeli dva lidé a vznikla miliardová škoda, odsoudili čeští politici jako akt státního terorismu. V reakci na to došlo k vyhoštění nejdříve 18 ruských velvyslanců, po ostré reakci Ruska nakonec celkem 63 zaměstnanců velvyslanectví. Čas dostali do konce května.
„Ještě neodjeli,“ uvedl pro deník FORUM 24 Jan Šír, expert na mezinárodní vztahy z Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity. „Rád bych věřil, že se snížení velikosti ruského diplomatického zastoupení v Česku podaří dotáhnout do konce, tj. aspoň do ohlášeného stavu,“ dodal.
Následovat by poté mohl jakýsi „restart“ vzájemných vztahů. „Dávalo by smysl spustit audit politiky vůči Rusku včetně existující smluvní základny (situace, kdy máme smlouvu o přátelství se státem, který k nám posílá vojenské komando, aby tu vyhodilo do vzduchu průmyslový objekt, mi přijde mírně řečeno nezvyklá) a na základě toho pak započít důkladnou revizi těchto vztahů s cílem systematicky osekávat škodlivý vliv Ruska ve všech sférách veřejného života,“ dodal Šír.
Jak redakci sdělil britský profesor Mark Galeotti, odborník na současné Rusko, větší vyostřování vztahů mimo tuto diplomatickou přestřelku se zřejmě konat nebude. „Nevidím žádnou konkrétní eskalaci nad rámec vzájemného vyhoštění – pokud se k tomu tedy nerozhodne Moskva. V konečném důsledku totiž záleží na tom, zda Kreml má větší zájem na ‚potrestání‘ Prahy, nebo na překonání této krize. Ostatně dlouho považoval za samozřejmé, že může v ČR působit poměrně bez jakýchkoliv následků,“ vysvětlil Galeotti.
Krize podle něj byla nevyhnutelná, zvláště když Moskva nadále popírá podíl na jakékoli své operaci – od otravy v Salisbury až po Vrbětice.
Česká vláda svou neschopností nechala kauzu vyšumět
Expert Jan Šír dodal, že kauza naplno odhalila, jaká je ruská politika vůči České republice. „Svou povahou je agresivní, nepřátelská, v rozporu nejenom s obecnými pravidly mezistátního chování mezi civilizovanými národy, ale i s ruskými smluvními závazky na dvojstranné a mnohostranné úrovni. Kauza ukázala, že Rusko neváhá k dosahování svých domnělých zahraničněpolitických cílů, ovlivňování situace a šíření vlastního vlivu v Evropě užívat i silové prostředky a nástroje,“ myslí si.
Následky vrbětické tragédie také podle něj diskreditovaly zastánce proruské linie v ČR. Stát však mohl být mnohem důraznější vůči Rusku. „Příležitost pro posílení euroatlantického ukotvení země česká vláda svojí neschopností účinně apelovat na spojeneckou solidaritu promrhala. Komunikace dovnitř i navenek je naprostá katastrofa. Místo hledání koordinované odpovědi na hrubé porušení české suverenity, fakticky akt agrese, se nechala vtáhnout do podružných debat o počtu diplomatů na jedné a druhé straně a tím umožnila, aby kauza efektivně vyšuměla a vyzněla do ztracena a Rusko za toto protiprávní jednání neneslo žádné následky,“ uvedl Šír.
Co bude dál?
Rusů žijících v České republice se podle obou oslovených expertů kauza nijak nedotkne. „Česká republika je – na rozdíl od Ruska – právní stát, jakkoli ochromený,“ míní Šír.
U Čechů žijících v Rusku je to však jiné. Zde problémy mohou nastat. „Z minulosti jsou známy případy šikany občanů a firem z ‚politicky nepřátelských zemí‘. Třeba jak Rusko reagovalo na sestřelení vojenského letadla nad Tureckem v roce 2015 – vyhazování studentů z kolejí, zadržování občanů na hranicích, bojkot zboží, fyzické incidenty, které nebyly nikdy vyšetřeny a potrestány… V tomhle mají Rusové docela slušné know-how. Velká část odpovědi bude samozřejmě skrytá nebo popíraná, tj. neomezoval bych se jenom na jejich diplomatická prohlášení,“ říká Šír.
Stejný názor zastává i expert Mark Galeotti. „Je zřejmé, že dojde ke zpoždění a omezením při získávání víz a konzulárního přístupu. Pochybuji, že Rusové v České republice budou mít nějaké problémy nad rámec, ale není vyloučeno, že Češi v Rusku mohou mít problémy. Praha pravděpodobně situaci nevyhrotí, pokud se neobjeví něco nového, ale Moskva může,“ uzavřel.