Dám vám pouta a přivážu vás k lavičce, vyhrožoval Babišův pořadatel ženě

Babišovy jízdy po Česku provázejí protesty. (Pavel Hofman / FORUM 24)

Babišovy jízdy po Česku provázejí protesty. | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Střety mezi příznivci a odpůrci v posledních dnech provázejí téměř všechny zastávky „obytňáku“, u kterého Andrej Babiš rozdává propagační předměty a koláčky. Agresivita narůstá. Protestující jsou ostřejší ve výrazivu, fanoušci neváhají útočit pěstmi. V moravskoslezském Krnově muž ve vestě označené nápisem Pořadatel vytlačil z davu protestující ženu s transparentem. Vyhrožoval jí želízky a připoutáním k lavičce.

Tak jako téměř na každém mítinku docházelo k fyzickým útokům na Babišovy kritiky i na zastávkách v Moravskoslezském kraji, kde šéf hnutí ANO objížděl se svým obytným vozem jednotlivé štace. V úterý 23. srpna zajel například do Hlučína, Opavy, Kravař a Krnova. A právě v Krnově došlo k poněkud nestandardní situaci. Muž v reflexní vestě na zádech viditelně označené nápisem Pořadatel nejprve s vulgárním výrazivem vyhnal z tlačenice fanoušků ženu s protestním transparentem v ruce.

„Děláte tu bordel. … Vypadněte … do háje.“ Jak je na videu zřetelně slyšet, hned poté ji začal častovat výhrůžkami. „Nebo vám dám pouta a budete hodná. Přivážu vás k lavičce,“ hrozil.

Policisté na mítinku přítomni byli. Členové antikonfliktního týmu se v té chvíli nacházeli v blízkosti zachyceného incidentu. Není tedy zatím jasné, zda šlo o příslušníka policie, který pravomoc nasazovat pouta má a v zákonem přesně daných situacích omezit občana na osobní svobodě skutečně může a který současně slouží jako pořadatel u Andreje Babiše, nebo jestli dotyčný hrubě překročil své pravomoci civilního pořadatele. Není ani zřejmé, zda pouta, jimiž hrozil, u sebe skutečně měl.

(Pavel Hofman)

Agresivita Babišových příznivců na zastávkách „obytňáku“ obecně narůstá. Nadávky a vulgarity létají z obou stran, z tábora příznivců hnutí ANO, stejně jako z řad odpůrců. K fyzickým útokům se ale uchylují zatím jen fanoušci bývalého premiéra a jeho politiků. Vytrhávají lidem píšťalky, berou a ničí jim transparenty. V jihočeských Borovanech podkopli protestujícímu pánovi důchodového věku hůlku, chrstli na něho vodu. Nejsou výjimkou ani facky či rány pěstí, ty rozdávají i ženy – fanynky bývalého premiéra. A kromě běžných příznivců rvačky začínají i lidé přímo napojení na hnutí ANO.

Již třikrát trestaný, nyní už bývalý asistent poslankyně Evy Fialové (ANO) Pavel Ardelean Krouský na Babišově mítinku v Ústí nad Labem zaútočil pěstmi na jednoho z odpůrců. Policie incident vyšetřuje. Kandidát do komunálních voleb (nestraník za ANO) Miroslav Schneberger se rovněž pustil do rvačky. Protestujícímu muži skočil na záda a zezadu mu „nasadil kravatu“.

Přestože Andrej Babiš na svých zastávkách vyzývá svoje fanoušky, aby zachovali klid a nepouštěli se do sporů a nehrotili situaci, na sociálních sítích marketinkový tým hnutí zveřejňuje jeho jménem sponzorované příspěvky typu „Markéta Pekarová Adamová je symbolem zla a nenávisti“. Podobně se na facebooku projevila poslankyně Andrea Babišová (ANO), když zveřejnila svoji reakci na čtyři roky starý komentář bývalého poslance STAN Jana Farského o tom, že Sovětský svaz „neosvobozoval, ale dobýval“.

Babišová ve svém komentáři napsala: „Tady toho jelimana bych poslala na 14 dnů do koncentráku, aby pochopil tu vděčnost za osvobození ruskými vojáky.“ Po vlně rozhořčených reakcí svůj příspěvek smazala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články